Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Fri., Dec. 26
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

Sports Schedules, Statistics

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules



@zAgateSubhead:The NAC



BASEBALL

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: E-K at H-D 4:15 p.m., Tupper Lake at B-M, SRF at SLC, Lisbon at Hammond, Heuvelton at Harrisville, C-F at Morristown, Gouverneur at OFA.

Saturday: M-W at N-N 11 a.m., Potsdam at Canton 11 a.m.

———-

BOYS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Saturday: Potsdam at SLC 11 a.m., Massena at OFA 11 a.m.

————

GIRLS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: OFA at Heuvelton, Salmon River at Canton, Potsdam at Northwood Prep 5:30 p.m.

Saturday: Indian River at Heuvelton 10 a.m., Massena at Potsdam 11 a.m.

———-

SOFTBALL

Friday: E-K at H-D 4:15 p.m., Lisbon at Hammond, Heuvelton at Harrisville, C-F at Morristown, M-W at N-N, SRF at SLC.

Saturday: Potsdam at Canton 11 a.m., H-D Tournament - N-N vs. H-D 10 a.m., E-K vs. P-H 10 a.m., Consolation, noon, Championship, noon; SLC Tournament - Heuvelton vs. SLC 10:30 a.m., Massena vs. B-M 10:30 a.m., Massena vs. SLC 1 p.m., B-M vs. Heuvelton 1 p.m.

———-

BOYS/GIRLS TRACK

(all meets 4:30 p.m. unless noted)

Saturday: Relay Carnival at Massena 10 a.m.



@zAgateSubhead:The COLLEGES



CLARKSON

Baseball

Saturday: At RIT (dh) 1 p.m.

Sunday: At RIT (dh) noon.

———-

Men’s Lacrosse

Saturday: At Vassar 1 p.m.

———-

Women’s Lacrosse

Friday: At Skidmore 4 p.m.

Saturday: At Rensselaer 2 p.m.

———-

Softball

Saturday: At Skidmore (dh) 1 p.m.

Sunday: At Rensselaer (dh) 1 p.m.

———-

ST. LAWRENCE

Baseball

Monday: Home vs. SUNY Canton 4 p.m.

———-

Men’s Lacrosse

Saturday: Home vs. RIT 1 p.m.

———-

Women’s Lacrosse

Friday: At Rensselaer 4 p.m.

Saturday: At Skidmore 3 p.m.

———-

Softball

Friday: At RIT (dh) 3:30 p.m.

Sunday: Home vs. Hamilton (dh) 1 p.m.

Monday: At SUNY Potsdam (dh) 3:30 p.m.

———-

SUNY CANTON

Baseball

Saturday: Home vs. SUNY Alfred (dh) 1 p.m.

Sunday: Home vs. SUNY Alfred (Dh) noon.

Monday: At SLU 4 p.m.

———-

Men’s Lacrosse

Friday: At Keuka 4 p.m.

———

Women’s Lacrosse

Sunday: Home vs. Alfred.

———-

Softball

Saturday: At SUNY Alfred (dh) 1 p.m.

Sunday: At SUNY Alfred (dh) noon.

———-

SUNY POTSDAM

Men’s Lacrosse

Saturday: At SUNY Geneseo 1 p.m.

———-

Women’s Lacrosse

Saturday: At SUNY Buffalo 1 p.m.

———-

Softball

Friday: Home vs. SUNY Geneseo (dh) 3 p.m.

Saturday: Home vs. SUNY Brockport (dh) 1 p.m.

Sunday: At SUNY Plattsburgh (dh).

Monday: At SLU (dh) 3 p.m.



@zAgateSubhead:College baseball

Utica 17, SUNY Canton 3

Canton 000 030 0 — 3 7 4

Utica 062 306 x — 17 16 1

Bratton (L), Deliberti (2), Osterer (4) and Welch; Webb (W) and Dinnen.



SUNY Canton 11, Utica 7

Canton 011 000 9 — 11 14 2

Utica 000 052 0 — 7 10 3

Hunneyman, LaFountain (W,6), Mancini (7) and Baez; Watson, Choleva (L,6), Burillo (7), Corcoran (7) and Dinnen.

Records: SUNY Canton (15-15); Utica (7-15).



@zAgateSubhead:College women’s lacrosse

SUNY Canton 20, Wells 6

Canton: Knight 1-0, Carroll 4-1, Percy 4-1, Christiansen 2-1, LaVoie 2-0, Rice 1-6, Stone 0-1, Goolden 5-3, Poupore 1-0.

Wells: Roberson 2-1, Fargnoli 1-3, Gould 1-0, Stokes 0-1, Kelahan 2-0.

Goalies: Kieffer (Can) 5 saves; Dann (W) 12, Spanbauer (W) 2.

Halftime: SUNY Canton 10, Wells 4.

Records: SUNY Canton (9-4); Wells (3-8).



@zAgateSubhead:High school baseball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Massena 8, Gouverneur 3

Gouverneur 100 000 2 — 3 8 4

Massena 103 400 x — 8 7 0

McEathron (L), Fenlong (5) and Mullen; Dillabough (W), Lashomb (6), DeShane (7) and Paquin, Vierno.

Records: Gouverneur (0-1); Massena (2-0).



OFA 5, Canton 0

Canton 000 000 0 — 0 2 3

OFA 300 002 x — 5 6 1

Pinkerton (W) and Tayler; Hayes (L).

Records: Canton (0-1); OFA (1-0).



Chateaugay 10, St. Regis Falls 4

St. Regis Falls 102 010 0 — 4 6 2

Chateaugay 420 121 x — 10 13 3

Fraser (L) and Smith; Ashline (W) and Blair.

Records: St. Regis Falls (0-1); Chateaugay (1-0).



Heuvelton 14, Hammond 6

Hammond 202 200 0 — 6 12 5

Heuvelton 121 325 x — 14 19 3

Martin (L), Jewitt (5) and Charron. C. Trathen (W) and McCaulay.

Records: Hammond (0-1, 0-1), Heuvelton (1-1, 1-0).



Morristown 11, Edwards-Knox 6

Morristown 103 115 0 — 11 4 4

Edwards-Knox 000 110 4 — 6 7 5

Fox (W), J. VanArnam (7) and K. VanArnam; D. Sharlow (L), Dandrown (3), D. Sharlow (6) and Mackin.

Records: Morristown (1-0, 1-0), Edwards-Knox (0-1, 0-1).



Potsdam 14, Salmon River 5

Salmon River 000 023 — 5 7 4

Potsdam 230 90x — 14 12 0

Roundpoint (L) and Smith; Coleman (W), Prosper (5) and Ace.



Potsdam 10, Salmon River 0

Potsdam 231 40 — 10 15 0

Salmon River 000 00 — 0 1 4

Miller (W), M. Sutliffe (5) and Ace. Bigness (L) and Smith.

Records: Potsdam (2-0); Salmon River (0-3).



@zAgateSubhead:High school boys lacrosse

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

OFA 10, St. Lawrence 9

St. Lawrence: S. Arquiett 1-0, Berninghausen 0-2, L. Arquiett 3-2, Collins 1-0, Randall 3-0.

OFA: Roddy 4-0, Putman 2-0, Prudhomme 2-1, Peo 1-0, Richardson 0-1.

Goalies: Denner (O) 12 saves; Kocsis (SLC) 11.

Records: St.Lawrence (2-2); OFA (1-2).



@zAgateSubhead:High school girls lacrosse

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Massena 17, OFA 3

Massena: Casey 6-1, Manley 3-1, Olson 3-0, Lazore 1-2, Kelley 2-0, Burns 0-1, Swamp 1-1, Pike 1-1, Gemano 0-1.

OFA: Bresett 1-0, Donaldson 2-0, Garrison 0-1.

Goalies: Love (Mass) 6 saves; Foster (O) 16.

Records: OFA (1-3, 1-2); Massena (2-1, 2-0).



@zAgateSubhead:High school softball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Massena 10, Gouverneur 0

Gouverneur 000 000 0 — 0 0 4

Massena 211 330 x — 10 5 5

Rowe (L) and Way; Thomas (W) and Streeter.

Records: Gouverneur (0-1); Massena (1-1).



Malone 9, Brushton-Moira 4

Malone 320 202 0 — 9 11 3

B-Moira 000 040 0 — 4 3 5

Sharlow (W) and Fountain. O’Connor (L) and Traynor.

Records: Malone (2-0); Brushton-Moira (2-1, 1-1).



OFA 11, Canton 3

OFA 401 402 000 0 — 11 11 0

Canton 201 000 0 — 3 3 2

Luckie (W) and Ahrens; Pearson (L) and Dean.

Records: OFA (1-0); Canton (0-1).



Chateaugay 9, St. Regis Falls 4

St. Regis Falls 111 001 0 — 4 3 0

Chateaugay 030 303 x — 9 5 2

Austen (L) and Rondeau; Legacy (W), Young (5) and Johnston, D. Cook (5).

Records: St. Regis Falls (0-1); Chateaugay (1-1, 1-0).



Colton-Pierrepont 19, Tupper Lake 1

Tupper Lake 000 01 — 1

C-Pierrepont 281 8x — 19

Johson (W) and Doyle; McLain (L) and Kulzer.

Records: Tupper Lake (0-1); Colton-Pierrepont (2-0).



Edwards-Knox 8, Morristown 5

Morristown 110 030 0 — 5 4 0

Edwards-Knox 012 113 x — 8 7 1

Piercey (L) and S. Green; LeBarge, M. Bacon (W, 6) and D. Bacon.

Records: Morristown (0-1); Edwards-Knox (1-0).



Heuvelton 12, Hammond 2

Hammond 000 000 2 — 2 1 6

Heuvelton 204 042 x — 12 14 2

Horton (L) and Bush; Weidner (W) and H. Thornhill.

Records: Hammond (0-1); Heuvelton (1-0).



Salmon River 25, Potsdam 9

Salmon River 827 08 — 25 15 3

Potsdam 201 24 — 9 4 6

Taylor (W) and White; Green (L) and Monodragon.



Salmon River 17, Potsdam 2

Potsdam 001 01 — 2 4 6

Salmon River 535 40 — 17 10 2

Brooks (W) and White; Green, Jandrea (3) and Monodragon.

Records: Salmon River (2-1); Potsdam (0-2).



@zAgateSubhead:High school boys track and field

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Norwood-Norfolk 150, Potsdam 82

Norwood-Norfolk 183, Clifton-Fine 19

Potsdam 114, Clifton-Fine 35

3,200 relay: N-N (Grant, Saucier, T. Hardy, Livernois), 10:00, Pot; 110 hurdles: Levison (N) 15.9, Aumell (N), Schiabone (N); 100: Robertson (P) 11.2, Stone (P), Wellings (N); 1,600: K. Fulk (N) 4:59, Saucier (N), C. Fulk (N): 400 relay: Pot (Ononye, Prosper, Stone, Robertson), 45.1, N-N; 400: Ononye (P) 54.8, Hall (N), P. Hardy (N); 400 hurdles: Levison (N) 1:01.9, Aumell (N), A. Hardy (N); 800: Grant (N) 2:19.2, C. Fulk (N), Neaton (P); Long jump: Robertson (P) 18-0 1/2, Stone (P), Wellings (N); 200: Stone (P) 23.7, Robertson (P), T. Hardy (N); Triple jump: Wellings (N) 34-3, Jermison (P), Schiabone (N); 3,200: K. Fulk (N) 10:44.4, Saucier (N), Grant (N); High jump: Schiabone (N) 5-4, Aumell (N), Wellings (N); Shot put: Roban (P) 36-8 1/2, Fisher (N), Baxter (N); Discus: Gibson (N) 103-3, Baxter (N), Fraser (C).

Records: Clifton-Fine (0-2); Potsdam (1-1); Norwood-Norfolk (2-0).



Gouverneur 175, Tupper Lake 50

Canton 120, Tupper Lake 75

Gouverneur 125, Canton 68

3,200 relay: Gou (Dunkleberg, Gates, Erdman, Tappin) 9:25, Can; 110 hurdles: Buckley (Can) 16.5, Uribe (G), Casey (G); Discus: LaPoint (Can) 98-0, Knowles (G), Madore (TL); 100: Dusharm (G) 11.6, Flores (G), LaPierre (TL); 400 relay: Gouverneur (Flores, Curran, Casey, McShane) 42-6, Can, TL;

Long jump: Dusharm (G) 19-9, Flores (G). Curcio (G); 1,600: Erdman (G) 5:12, Shaheen (TL), Tippin (TL); 400: Dunkleberg (G) 54.8, Marinquez (G), Lewis (G); Shot put: Boushie (TL) 38-1, Prepare (G), Knowles (G); 800: Shaheen (TL) 2:12, Nentwicz (G), Gates (G); Triple jump: Curcio (G) 36-4, Uribe (G), Flores (G); 400 hurdles: Uribe (G) 1:19. Casey (G), Way (G); 200: Dunkleberg (G) 24.3, Dusharm (G), LaPierre (TL); High jump: Lapoint (Can) 5-6, Trahan (Can), Casey (G).

Records: Tupper Lake (0-2); Canton (1-1); Gouverneur (2-0).



Madrid-Waddington 146.5, Massena 92.5

100D: Brush (Mas) 11.7, Cryderman (MW). Thibault (Mas), 200M: O’Neil (M-W) 25.0, Brush (Mas). Hill (MW), 400M: Fennell (Mas) 59.6, Reed (M-W), Tiernan (M-W), 800M: Reed (M-W) 2:28.9, Grigg (Mas), Batten (Mas), 3200M: Robinson (M-W) 12:12.70. Allen (M-W, Harvey (Mas), 110H: Zeledon (M-W) 17.3, Maskell (M-W), LaMere (M-W), 400M: O’Neil (M-W) 1:05.10, Kormanyos (Mas), LeCuyer (Mas), 4x100: M-W (Maskel, Zeledon, Cryderman, Hill) 49.5, Massena 50.8; 4x400MR: M-W (O’Neil, Cryderman, Hill, Tiernan) 4:04.50, Massena 4:23.2, 4x800M: M-W (Allen, Reed, Thomas, Robinson) 10:09.7, Massena 10:42.7, High Jump: Zeledon (M-W) 5-2. Thomas (M-W), LeCuyer (Mas), Long Jump: Brush (Mas) 19-0.5, Zeledon (M-W), Maskell (M-W), Triple Jump: Maskell (M-W) 32-1, Thibault (Mas), Thomas (M-W), Shot Put: Hawkins (MW) 40-7, McCarthy (Mas), Sharlow (MW), Discus: Hawkins (M-W) 126-0, Hansen (Mas), McLaughlin (MW), 1600M: Robinson (M-W) 5:26.2, Allen (M-W), Harvey (M-W).



@zAgateSubhead:High school girls track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Norwood-Norfolk 186, Potsdam 86

Norwood-Norfolk 225, Clifton-Fine 25

Potsdam 200, Clifton-Fine 40

3,200 relay; N-N (Saucier, Gray, Parmeter, Stewart) 11:17, Pot; 100 hurdles: Sequin (N) 17.9, Hayes (N), Hunkins (N); 100: Collins (N) 14,3, Remington (N), Frank (C); 1,500: Saucier (N) 5:22.5, Gray (N), Amell (P); 400 relay: N-N (Linsky, Remington, Collins, Newton) 1:01.2, Pot, C-F; Shot put: Colbert (N) 25-10, Heer (P), Sequin (N); 400: Hayes (N) 1:03.7, Drechsel (P), Parmeter (N); 400 hurdles: Hunkins (N) 1:15.9, Sequin (N), Newton (N); 800: Saucier (N) 2:34.3, Dow (P), Gray (N); 200: Visser (P) 30.4, Collins (N), Remington (N); Triple jump: Lucht (P) 29-11, Lomastro (P), Stewart (N); Discus: Colbert (N) 77-6, Planty (N), Miller (P); High jump: Hayes (N) 14-11, Sequin (N), Hunkins (N); 3,000: Gray (N) 13:27, Fetter (N), Newton (N); Long jump: Hayes (N) 14-8, Drechsel (P), Collins (N); 1,600 relay: Pot (Drecshel, Maquel, Visser, Dow) 4:37.1, N-N.

Records: Clifton-Fine (0-2); Potsdam (1-1); Norwood-Norfolk (2-0).



Canton 188, Gouverneur 117

Canton 184, Tupper Lake 74

Gouverneur 183 1/2 Tupper Lake 81 1/2

3,200 relay: Canton 11:10.2, Gou, TL; 100 hurdles: Proulx (Can) 16.6, Whitford (C), Kennedy (C); 100: Olin (Can) 12.5, Collins (C), Mooridan (C); 1,500: Pierce (Can) 5:15.8, DelRossi (Can), Dunkleberg (G); 400 relay: Canton (Lapoint, Olin, Proulx, Whitford) 54.1, Gou; 400: Whitford (Can) 1:18.2, Schultz (G), Summer (Can); 800: Ricalton (Can) 1:04.6, Daley (Can), Bentley-Hicks (Can); 200: Olin (Can) 28.1, Daley (Can), LaPoint (Can); 3,000: Pierce (Can) 10:48.9, G. Delrossi (Can), Simmons (G); 1,600 relay: Canton (DelRossi, Delrossi, Bessett, Daley) 4:45.6, TL, Gou; High jump: Proulx (Can) 4-8, Rosser (Can) 4-8, Zurek (TL); Shot put: Proulx (Can) 31-10, Zurek (TL), Way (G); Discus: Zurek (TL) 103-8.5, McCormick (G), Platt (G); Long Jump: Olin (Can) 15-7, Hall (G), Rosser (Can); Triple jump: Rosser (Can) 32-5.5, Klosser (TL), Martin (TL).

Records: Tupper Lake (0-2); Gouverneur (1-1); Canton (2-0).



Madrid-Waddington 179. Massena 121

100M: Harris (MW) 14.10, Lewis (Mas), Dix (Mass), 200M: Lamica (Mas) 29.5, Harris (MW), Lewis (Mas); 400M: G. Scott (MW) 1:05.0, Evans (MW), Rushlow (Mas); 800M: Field (MW) 2:54, Peets (Mas), Tiernan (MW); 1500M: G. Scott (MW) 5:44.6, Field (MW), Burns-Barnes (Mas); 3000M: G. Scott (MW) 13:36.5, Ladouceur (MW); 100H: Lamica (Mass) 18.5, Marcellus (M-W) 19.2, LePage (Mass); 400H: Tiernan (MW) 2:01, Marcellus (MW), Zeitzman (Mass). 4x100M: M-W (Harris, McCall, Clarke, Tiernan) 57.9, Massena 1:02.58; 4x400M: M-W (Evans, Mayette, Marcellus, Clarke) 5:18.7, Massena 5:43.10; 4x800M: Madrid-Waddington (Ladoucuer, Mayette, Field, Marcellus) 12:25.0, Massena 13:36; High Jump: Lamica (Mas) 4-10, McCall (MW), Field (MW); Long Jump: Tiernan (MW) 12-4.5, Dix (Mass), Lamica (Mas).

Triple Jump: Dix (Mas) 26-2, McCall (MW), Mayette (MW), Shot Put: Boland (MW) 23-3, Jacobs (Mas), Rubin (Mas). Discus: Boland (M-W) 64-2, Rubin (MW) 53-10, Jacobs (Mass).

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes