Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Sat., Nov. 22
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

St. Lawrence Valley Horsemen’s Association recognizes 2013 season champs

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

The St. Lawrence Valley Horsemen’s Association held its 2013 end-of-the-season awards banquet on April 6 in Ogdensburg. Individual class champions, as well as division champion and reserve winners were awarded trophies and ribbons.

The association will be sponsor four open horse shows at Paradis Acres on Linden Street Road, Ogdensburg, on June 8, July 6, August 3 and August 24, 2014.

The following awards were given:

Individual Award Classes

Halter:Tasual Te, Darlene Dashnaw

Registered Horse English Pleasure:Totally Ruffinit Two, Amy Henderson

Open Novice Equitation: Cameo Star, Riley Green

Senior Horse English Pleasure:Totally Ruffinit Two, Amy Henderson

Open Walk/Jog/Trot Pleasure:Absolute Slim Shady, Greg LaRose

Green Horse Pleasure: Superior Sons Buckey, Vicky Shaw

Junior Horse Pleasure:Absolute Slim Shady, Greg LaRose

Senior Horse Western Pleasure: Tasual Te, Darlene Dashnaw

Open Pleasure Rider 40 & Over:MATC Sonny, Chris Sellers

Registered Horse Western Pleasure:Tasual Te, Darlene Dashnaw

Lead-Line:Jackson Fortin and Tanner Fonda

High Point Awards

Jumping:

Champion: Chances Are, Paula Miller

Reserve: LK Diamond Leaguer, Dee Cook

Third Place: Cameo Star, Riley Green

Fourth Place:Rapture, Adrienna Beebe

Fifth Place: Halo, Riley Green

Walk/Trot 13 and Under:

Champion:Jeb, Makenzie Henderson

Reserve: Windy, Caydan Lauzon

Third Place: Sifted Flower, Payton Fortin

Fourth Place:Toby, Machaela Adams

Fifth Place:Moons Mission, Brandon Griffin

Sixth Place:Sierra, Mariah Murphy

13 and Under:

Champion:Rapture, Adrienne Beebe

Reserve: Cameo, Riley Green

Third Place:Chicos Speedy Cheeks, Cordelia Adams

14- 18 English:

Champion:Rosarita Jazz, Logan Corey

Reserve:The Lady Iz Magic, Laura Cook

Third Place: Moons Mission, Austin Thompson

14 -18 Western:

Champion:The Lady Iz Magic, Laura Cook

Reserve:Rosarita Jazz, Logan Corey

Third Place:Moons Mission, Austin Thompson

Fourth Place:Justa Josie Girl, Lloyd Denyour

Adult English:

Champion:LK Diamond Leaguer, Dee Cook

Reserve:Totally Ruffinit Two, Amy Henderson

Third Place:Diamond In The Ruff, Megan Reynolds

Fourth Place:Chances Are, Paula Miller

Fifth Place: Dark Denim Tradition, Megan Reynolds

Adult Western:

Champion: Tasual Te, Darlene Dashnaw

Reserve:Notice I’m Naughty, Cheyenne Youngs

Third Place:Justa Awesome Image, George Hebert

Fourth Place: Absolute Slim Shady, Greg LaRose

Fifth Place: Tottaly Ruffinit Two, Amy Henderson

Sixth Place: Nuther Revision, Brenda Wilson

Seventh Place:Superior Sons Buckey, Vicky Shaw

Eighth Place: MATCSonny, Chris Sellers

Youth Games:

Champion:Tilly, Rebecca Adams

Reserve:Doc, Kali Sharpstene

Third Place: Toby, Cordelia Adams

Adult Games:

Champion: Puddin On The Ritz, Brenda Wilson

Reserve:Nuther Revision, Brenda Wilson

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes