Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Mon., Sep. 22
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

HS roundup: Sandy Creek wrestlers win Section 3 Class D team tourney

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

DOLGEVILLE — Four Sandy Creek wrestlers won individual championships to lead the Comets to the team title on Saturday at Section 3’s Class D Tournament.

Jared Williams (138 pounds), Joe Benedict (152), Jake Benedict (220) and Zachary Akey (285) each won their respective weight divisions for Sandy Creek, which won the overall championship with 213.5 points, well ahead of runner-up Dolgeville (183). Copenhagen (160) placed third and South Lewis (135) was fourth.

The Golden Knights’ Dempsey Carroll (99) and Jacob Eisel (195), and Immaculate Heart Central’s Peter Winkler (113) and Nick Koelmel (160) also won individual titles.

CARTHAGE SECOND IN CLASS A

Andrew McFarland and Trevor Gibbons won their weight classes and four other Carthage wrestlers placed second as the Comets took second in the Section 3 Class A tournament in Philadelphia.

McFarland pinned Indian River’s Stefan Colbert in 4 minutes, 30 seconds in the 113 final, while Gibbons (285) beat Whitesboro’s Joe Madonia by fall in 1:08.

Indian River had three winners in Tucker Amato (106), Nick Toutant (126) and Sonny McPherson (170). Toutant was named the tournament’s Most Outstanding Wrestler.

Fulton won the tournament with 264.5 points, while Carthage earned 162. Indian River was sixth and Watertown eighth.

SOUTH JEFF SECOND IN CLASS B

Trey LaFlamme and Daniel Smith earned first in their divisions as the Spartans finished second at the Class B tournament in Verona.

LaFlamme won the 99 pounds by decision 6-2 over CJ Walz of Central Valley Academy, while Smith beat William Hilliard of Phoenix, 6-3.

Central Valley Academy won the overall title.

GENERAL BROWN EDGED OUT IN C

Adirondack edged General Brown by one-half point, 204-203.5, to win sectional title in the Class C tournament in Dexter.

Ryan Snow (126) and Tyler Silverthorn (152) each won titles for the Lions, with Snow taking a 7-2 decision over Hunter Richard of Holland Patent, and Silverthorn prevailing by major decision against Joe Hennessey of Adirondack, 15-4.

Snow was honored as the tournament’s MOW.

Also from the Frontier League, Lowville’s Brent Millard won the title at 99 with an 11-3 major decision over Cody Fields of General Brown.

Colton Erb (220) also finished second for the Lions.

Adirondack had only one champion — Drew Spann at 113 — but registered three second-place finishes en route to the title.

BOYS BASKETBALL

WHITESBORO 64, CARTHAGE 60

Vinny Cotrupe scored a game-high 19 points as the Warriors handed the Comets their first loss of the season in a nonleague game at Whitesboro.

Luke Moore contributed 12 points for Whitesboro (13-4).

Peyton McLaurin scored 18 points to lead Carthage (17-1) and Keyan Pinnock contributed 16 points.

NEW HARTFORD 53, INDIAN RIVER 45

The Warriors were outscored by 13 points over the final quarter to let a nonleague win slip away at New Hartford (7-11).

Malik Tillman scored a team-high 10 points for Indian River (9-9).

VOLLEYBALL

CARTHAGE 3, CHITTENANGO 0

Cassie Birth registered 10 kills to help power No. 3 Carthage over No. 6 Chittenango (9-9) during a Section 3 Class A quarterfinal at Carthage.

Carthage is scheduled to play No. 2 Oneida in Tuesday’s semifinal at Clinton.

Bryanna Gagnon recorded six kills and Gabbee Park added five for Carthage (13-4), which won 25-19, 25-15, 25-17.

BEAVER RIVER 3, DOLGEVILLE 0

Anna Bush amassed 12 kills as No. 3 Beaver River defeated No. 6 Dolgeville, 25-18, 25-14, 25-21, during a Class C-2 quarterfinal match at Beaver Falls.

Madison Compton recorded eight kills, 10 digs and 12 service points, while Melissa Hunt supplied 17 points, including six aces.

Keanna Proulx and Mariah Abel distributed 13 and 14 assists, respectively, and Malori Mattimore added 10 digs for Beaver River (14-3), which advances to play No. 2 Morrisville-Eaton in Tuesday’s semifinal at Lowville.

Courtney Rachon supplied 16 assists for Dolgeville (10-7).

Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes