Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Thu., Sep. 18
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

Frontier League roundup: Torres guides Warriors past Cavs in boys soccer

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Erick Torres finished off a free kick from Ben Godin with 11 seconds remaining in the first sudden-death overtime and recorded a pair of assists as Indian River edged Immaculate Heart Central, 4-3 on Tuesday night in a Frontier League “A” Division boys soccer semifinal at IHC.

Junior Malinoski scored a pair of goals for second-seeded Indian River (12-3), which advances to face No. 1 Watertown in the final at 5 p.m. on Thursday at General Brown in a rematch of last year’s division title game.

Tyler Cook also scored for the Warriors and goalie Hunter Mullican made seven saves.

IHC’s JP McClusky scored a goal in the 68th minute to tie the game. Jake Fusilli and Austin Renzi also scored for No. 3 IHC (11-3-1).

Jarrod Smith finished with 14 saves for the Cavaliers.

WATERTOWN 3, CARTHAGE 0

Brad McKinney recorded a pair of goals in the first half as the unbeaten Cyclones blanked the Comets in an “A” Division semifinal at Watertown.

Goalie Noah Taylor, in his second game back after suffering a concussion, made five saves to record the shutout for regular-season division winner and defending division playoff champion Watertown (14-0-1).

Christian Jorden scored on a penalty kick in the second half for the Cyclones.

Tyler Clemons made seven saves for Carthage (3-11).

COPENHAGEN 4, ALEXANDRIA 2

Travis Clarke scored a pair of goals to spark the top-seeded Golden Knights past the No. 4 Purple Ghosts in a “D” Division semifinal at Copenhagen.

Cory Moser and Greg Kunert scored within a span of 10 minutes in the second half for Copenhagen (15-0) after Alexandria’s Nik Shangraw scored in the 49th minute to tie the game.

The Golden Knights advance to face Lyme in the “D” Division title game at 7 p.m. Thursday at General Brown.

Tristan Thomson also scored for the Purple Ghosts (8-7) and goalie Anthony Bennett finished with six saves.

LYME 2, SACKETS HARBOR 1 (OT)

Mark Parker scored the deciding goal with nine seconds remaining in the first sudden-death overtime and registered an assist as the No. 2 Indians edged the No. 3 Patriots in a “D” Division semifinal in Chaumont.

Nick Birchenough and Caden Sanford assisted on Parker’s goal in the 85th minute for Lyme (12-3). Troy Wilson also scored for the Indians and goalie Christian Sanford made seven saves.

Colton Belcher recorded an unassisted goal in the first half for the Patriots (9-5), and goalie Alex Keegan finished with 11 saves.

THOUSAND ISLANDS 3, HARRISVILLE 2

Travis Docteur scored the winning goal in the second half as the Vikings handed the Pirates their first loss of the season in a nonleague game played at Watertown High School.

Luke Smith and Aaron Zehr each contributed one goal and one assist for Thousand Islands (7-6). Goalie Sam Ada made 12 saves.

Tim Fowler and Jared Dreythaler scored for Harrisville (11-1-1).

GIRLS SOCCER

SOUTH JEFFERSON 6, SOUTH LEWIS 0

Hayley Maguire scored two goals and assisted on another as the Spartans clinched at least a share of the “B” Division title with a crossover victory over the Falcons in Adams.

Courtney Cavellier, Lara Podvin, Olivia Barker and Mikaela Rutter each added a goal for South Jefferson (12-1-2).

South Lewis dropped to 3-7-3.

LOWVILLE 1, BEAVER RIVER 0

Kelsey Sammon volleyed in a crossing pass from Isabelle Hanno with two seconds remaining in the first half and the Red Raiders went on to edge the Beavers in a crossover game at Lowville.

Goalie Alexis Bach made three saves for Lowville (10-3).

Mariah Abel finished with seven saves for Beaver River (6-5-3).

GIRLS SWIMMING

SOUTH JEFFERSON 98, INDIAN RIVER 77

Hannah Markey had a hand in three wins as the Spartans beat the Warriors in a Frontier League “A’’ Division meet at Philadelphia.

Markey won the 100-yard freestyle and 100 backstroke, and swam a leg on the winning 200 free relay for South Jefferson (8-2, 7-2). Anna Docteur won the 500 free, and swam a leg on the 200 free relay.

Kali Sherbino captured the 200 individual medley and the 100 breaststroke for Indian River (2-8, 2-7).

WATERTOWN 107, Carthage 79

Julia Marilley was part of four victories as the Cyclones beat the Comets in an “A’’ Division meet at Carthage.

Marilley captured the 200 IM and 100 butterfly, and was part of the winning 200 medley and 200 free relays for Watertown (10-1, 10-0). Victoria Olsen won the 200 and 500 freestyles and swam on the 200 free relay.

LOWVILLE 55, Thousand Islands 46

Grace Metzler won the 500 and 100 freestyles and swam a leg on the winning 200 free relay as the Red Raiders clinched the “B’’ Division title with a win over the Vikings.

Kelsey McLean also contributed wins in the 200 and 500 free, and the 200 free relay for Lowville (7-1).

Joanne Bechaz took the 200 IM, 500 free and was part of the winning 200 free relay for Thousand Islands (5-5).

SOUTH LEWIS 90.5, BEAVER RIVER 84.5

Chloe Stinebrickner won two individual events and was part of two winning relays to lead the Falcons to the “B’’ Division win at Turin.

Stinebrickner was first in the 200 IM and 500 free, and was part of the 200 medley and 200 free relays for South Lewis (1-11, 1-9).

Mariah Ward (50, 100 free, 200 medley relay, 200 free relay) and Mia Poste (diving, 200 free, 100 backstroke, 200 medley relay) also participated in four victories for the Falcons.

GIRLS TENNIS

LOWVILLE’S DINES REACHES FINAL

Theresa Dines of Lowville reached the Section Division IV finals before losing to Elizabeth Clarkson of Manlius-Pebble Hill, 6-3, 7-5, at Syracuse University.

In the quarterfinals, Dines bested Immaculate Heart Central’s Megan Goss, 6-3, 6-4. She then defeated Olivia Sheppard of Manlius-Pebble Hill, 6-2, 6-0, to reach the finals.

Emma Renzi of IHC won her quarterfinal match over Caroline Blanck of Manlius-Pebble Hill, 6-4, 6-1, but was beaten in the semifinals by Clarkson, 6-0, 6-3.

Also for Lowville, Ashley Stocking won her first-round match against IHC’s Elena Alteri, 6-4, 7-5, before she was ousted in the quarterfinals by Clarkson, 2-6, 6-4, 6-2.

Andrea Peters of Beaver River was defeated in the quarterfinals in three sets by Sheppard, 6-1, 4-6, 7-6.

In doubles competition, IHC’s team of Michelle Snow and Jody White defeated Saquoit Valley’s Isabella Arrigo and Kira Baran in the first round, but was beaten in a quarterfinal by Westmoreland’s Alyssa Bowers and Gabrielle Duell, 6-7, 6-0, 6-1.

Also in the first round, Lowville’s team of Courtney Lehman and Jasmine Roggie rallied past Herkimer’s Jamie Vincent and Jessica Wiegand, 3-6, 6-3, 7-6, and lost in a quarterfinal to Bishop Grimes’ Tina Hoag and Jordan Vaught, 6-2, 6-1.

Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes