Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Sun., Sep. 21
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

HS soccer: Lyme prevails in overtime against LaFargeville

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

CHAUMONT — Mark Parker converted his second penalty kick of the game three minutes into the first sudden death overtime to help the Lyme boys soccer team rally past LaFargeville for a 3-2 Frontier League “D” Division victory Tuesday.

Tanner Wiley tied the game with six minutes to go in regulation for the Indians (7-1 overall, 6-1 league), which scored the last three goals of the game. Christian Sanford made seven saves.

Will Foisy scored both goals, and Thomas O’Driscoll stopped 13 shots for the Red Knights (2-6).

SACKETS HARBOR 4, BEAVER RIVER 0

Eric Chrostowski supplied two goals as the Patriots blanked the Beavers in a crossover game in Sackets Harbor.

Ethan Dillabough and Colton Belcher chipped with goals for Sackets Harbor (4-2).

Beaver River fell to 0-6, 0-5.

THOUSAND ISLANDS 6, BELLEVILLE HENDERSON 0

Travis Docteur and Luke Smith each scored twice as the Vikings blanked the Panthers in a crossover game at Belleville.

Aaron Zehr contributed a goal and two assists for Thousand Islands (4-3), while Tiger Chapman also scored. Freshman goalie Noah Ingerson recorded his first varsity shutout with three saves.

IHC 5, CARTHAGE 0

Jarrod Smith made seven saves to post the shutout as the Cavaliers blanked the Comets in an “A” Division game in Carthage.

JP McClusky scored a goal and assisted on another for IHC (6-2), Chris Rowland assisted on three goals.

Pat Gefell converted on a penalty kick for the Cavaliers, and Jared Pignone, Jude Fusilli and Jake Fusilli each scored a goal.

Kengo Watai finished with eight saves for Carthage (2-6).

GIRLS SOCCER

IHC 1, SOUTH JEFFERSON 0

Julia O’Brien collected a crossing pass from Rachel Chamberlain and scored in the 31st minute as the host Cavaliers edged the Spartans in a crossover game.

Goalie Skylar Short made nine saves to record the shutout for Immaculate Heart Central (2-5-2, 2-4-1).

Jackie Decker finished with nine saves for South Jefferson (5-1-1, 4-1-1), which suffered its first loss of the season.

GIRLS SWIMMING

WATERTOWN 99, THOUSAND ISLANDS 79

Victoria Olsen and Julia Marilley each captured two events and contributed to a pair of winning relays as the host Cyclones earned a Frontier League interdivision victory over the Vikings.

Olsen won the 200- and 500-yard freestyle races, and Marilley took the 50 and 100 free. Emily Medley claimed the 200 individual medley and 100 backstroke and swam on a winning relay for Watertown (5-1, 5-0).

Darien Frederick won the diving, with a season-high score of 206.92, for Thousand Islands (2-3).

INDIAN RIVER 96, SOUTH LEWIS 81

Rachel Rodriquez claimed the 100 butterfly and 100 backstroke and contributed to a first-place relay as the Warriors secured an interdivision victory at Philadelphia.

Bailey Muntz captured the 200 free and swam on two winning relays for Indian River (2-3).

Chloe Stinebrickner won the 200 individual medley and 100 free and was a part of a winning relay for South Lewis (0-5).

CARTHAGE 93, BEAVER RIVER 79

Gabbee Park captured the 200 individual medley and was a part of all three fastest relays to help lead the Comets to an interdivision victory over the Beavers at Carthage.

Alyssa Kamide won the 200 and 500 free and contributed to a first-place relay, and Claire Sauter took the 100 butterfly and swam on two fastest relays for Carthage (2-3).

Sidney Hawksley (50 free), Leah Lapp (100 backstroke) and Madeline Monnat (100 breaststroke) claimed events for Beaver River (1-4).

BOYS CROSS COUNTRY

BEAVER RIVER SWEEPS

Beaver River placed seven runners in the top 10 to beat South Lewis, 24-37, and Sandy Creek, 15-50, in a “B” Division tri-meet at Beaver Falls.

Alize Jarrett was the top runner for Beaver River, and Greg Virkler placed fourth for Beaver River (4-0).

Leif Ostrum of South Lewis (1-1) edge Jarrett by .3 seconds to win the race, and Dylan Durgan was third as South Lewis beat Sandy Creek (0-2) by 20-35.

SOUTH JEFFERSON 19, INDIAN RIVER 36

Don Cean took first to lead the Spartans to an “A” Division win over the Warriors in Adams.

Nate Tyler finished third and Morgan Deleel was fourth for South Jefferson (2-1).

Austin Millisor turned in a second place finish with a time of 19:16 for Indian River (0-1).

GIRLS CROSS COUNTRY

BEAVER RIVER Tops Two

The Beavers took the top five spots en route to two wins over the Falcons (15-42) and the Comets (15-46) in a “B” Divsion tri-meet at Beaver Falls.

Nola Pominville won the race and Sierra Kempney finished just two seconds behind for the Beavers (4-0).

Christina Platt placed fifth for South Lewis as it beat Sandy Creek (0-2) by 19-39.

SOUTH JEFFERSON 15, INDIAN RIVER 50

Skylar Pastor and Jackie Miller finished within one second of each other as the Spartans placed runners in the top seven spots to beat the Warriors in an “A” Division meet at Adams.

Pastor was first with a time of 21:13 and Miller was at 21:14. Amanda Lloyd was third for South Jefferson (2-1).

Hazel Elias Diaz finished eighth for Indian River (0-1).





Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes