Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Thu., Nov. 27
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

Local Schedules, Stats

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules



SECTION 10 PLAYOFFS

GOLF

Friday: Championship Meet at Massena Country Club.

Saturday: Championship Meet at Massena Country Club (Medalist Round).

———-

BOYS LACROSSE

Thursday: Championship Game at SUNY Canton - SLC vs. Salmon River 7 p.m. (All-NAC Awards to follow).

———-

GIRLS LACROSSE

Thursday: Championship Game at SUNY Canton - Canton vs. Massena 5 p.m. (All-NAC Awards to follow).

———-

SPRING TRACK

Thursday (May 29): Championship Meet at OFA 4:15 p.m.

Friday (May 30): Championship Meet at OFA 4:15 p.m.

———-

BASEBALL

Class A

Tuesday: Championship Game at Clarkson - Massena vs. FA 4:30 p.m.

———-

Class B

Thursday: Salmon River at OFA, Gouverneur at Potsdam, both games 4:30 p.m.

Wednesday (May 2): Championship Game at Clarkson 4:30 p.m.

———

Class C

Thursday: Tupper Lake at Canton (SUNY Canton) 4:30 p.m.

Tuesday: Winner Tupper Lake/Canton at N-N, SLC at B-M, both games 4:30 p.m.

Thursday (May 30): Championship Game at Clarkson 4:30 p.m.

———-

Class D

Thursday: P-H at Heuvelton 4:30 p.m.

Tuesday: Winner P-H/Heuvelton at M-W, Morristown at Harrisville, both games 4:30 p.m.

Thursday (May 30): Championship Game at SUNY Canton 4:30 p.m.

———-

SOFTBALL

Class A

Wednesday: Championship Game at SUNY Potsdam - Massena vs. FA 4:30 p.m.

———-

Class B

Thursday: Potsdam at Salmon River 4:30 p.m.

Tuesday: Winner Potsdam/Salmon River at OFA, Gouverneur at Canton (both games 4:30 p.m.).

Thursday (May 30): Championship Game at SUNY Potsdam 3:30 p.m.

———-

Class C

Thursday: Tupper Lake at SLC, B-M at N-N, both games 4:30 p.m.

Wednesday: Championship Game at SUNY Potsdam 3:30 p.m.

———-

Class D

Thursday: P-H at Heuvelton 4:30 p.m.

Tuesday: Winner P-H/Heuvelton vs. Hammond, Lisbon at Chateaugay, both games 4:30 p.m.

Thursday: Championship Game at SUNY Potsdam 5:30 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:High school baseball

SECTION 10 PLAYOFFS

Class D quarterfinals

Harrisville 13, Clifton-Fine 2

Clifton-Fine 000 000 2 — 2 10 2

Harrisville 021 136 x — 13 15 0

Russell (L), Kerr (6) and Twyman; Hartle (W), Weaver (7) and Weir.

Records: Clifton-Fine (5-10); Harrisville (15-3).



Madrid-Waddington 6,

Edwards-Knox 1

Edwards-Knox 001 000 0 — 1 5 0

M-Waddington 501 000 x — 6 3 0

N. Davison (L), Sharlow (1) and Sharpstene; Thompson (W) and Barney.

Records: Edwards-Knox (6-10); Madrid-Waddington (7-6).



Morristown 23, Chateaugay 3

Chateaugay 000 020 1 — 3 7 6

Morristown 0(10)9 202 x — 23 17 2

Ashline (L), Holmes (3) and Swanson. Simmons (W), Fox (6), and Marshall (7) and VanArnam.

Records: Chateaugay (5-10); Morristown (11-4).



NONLEAGUE

Massena 6, Potsdam 5

Potsdam 004 100 0 — 5 6 4

Massena 131 001 x — 6 9 4

Noble, Prosper (L, 6) and Ace; Haas (W), LaBelle (S, 7) and Paquin.

Records: Potsdam (12-4); Massena (9-9).

@zAgateSubhead:

High school girls lacrosse

SECTION 10 PLAYOFFS

Class C semifinals

Massena 21, Saranac Lake 9

Saranac Lake: Sullivan 3-0, Woodruff 4-0, Munn 1-0, Vedick 1-0.

Massena: Francis 8-2, Jaacob s 4-3, Casey 4-1, Leary 2-2, Valancius 1-1, Kelly 1-0, LaClair 0-1, Rusaw 0-1, Green 1-0.

Halftime: Massena 15, Saranac lake 3

Goalies: Decker (S) 2 saves; Love (M) 4.

Records: Saranac Lake (6-8); Massena (14-3).



Canton 12, Heuvelton 9 (OT)

Heuvelton: Sovie 6-0, M. St. Pierre 3-0.

Canton: Huntley 4-0, Knight 3-0, Lapinski 3-1, Kenny 1-0, McMaster 1-0, Noble 1-0, Pinckney 1-0, Frank 0-1.

Goalies: Thompson (H) 13 saves; Howard (C) 9.

Halftime: Heuvelton 5, Canton 4.

Regulation: Canton 9, Heuvelton 9.

Goalies: Thompson (H) 13 saves; Howard (C) 9.

Records: Heuvelton (4-13); Canton (10-4).



@zAgateSubhead:High school softball

SECTION 10 PLAYOFFS

Class D quarterfinals

Lisbon 4, Colton-Pierrepont 3 (10)

C-Pierrepont 102 000 000 0 — 3 7 2

Lisbon 100 002 000 1 — 4 10 1

Johnson (L) and Gilbert; Murray (W) and Sovie.

Records: Colton-Pierrepont (9-10); Lisbon (11-4).



Hammond 4, Edwards-Knox 3

Hammond 000 002 2 — 4 6 0

Edwards-Knox 100 000 2 — 3 5 4

Horton (W) and Bush; M. Bacon (L) and D. Bacon.

Records: Hammond (10-5); Edwards-Knox (11-7).





@zAgateSubhead:High school boys track and field

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Norwood-Norfolk 139, Massena 97

3,200 relay: N-N (Grant, Hardy, Saucier, Levison) 9:33, Mass; 110 hurdles: Levison (N), Aumell (N), Schiavone (N); 100: Brush (M) 11.2, Wellings (N), Kremar (M); 1,600: Grant (N) 4:56.4, Nichols (M), Saucier (N); 400 relay: Massena (Kremar, Brush, Bolton, Nicholson) 46.8, N-N; Shot put: Chander (N) 38-6, Hooper (M), Hanson (M); 400: Hall 44.7, Grigg (M), Hardy (N); 400 hurdles: Levison (N) 1:01.9, Aumell (N), Gushlaw (N); Long jump: Brush (M) 19-3, Wellings (N), Kremar (M); 800: Nicholas (M) 2:13.5, Saucier (N), Grant (N); 200: Nicholason (M) 23.4, Kremar (M), Hall (N); 3,200: Fulk (N) 11:53.4, Saucier (N), Gushlaw (N); Discus: Gibson (N) 105-4, Hanson (M), Chandler (N); High jump: Schiavone (N) 5-6, Wellings (N), Aumell (N); Triple jump: Wellings (N) 36-10.5, Schiavone (N), Nicholason (M); 1,600 relay: Massena (Bolton, Kormanyos, Nicholson, Grigg) 3:46, N-N.

Records: Massena (4-6); Norwood-Norfolk (7-3).



Gouverneur 148, OFA 93

3,200 relay: Gou (Dunkelberg, Dunkelberg, Erdman, Gates) 9:18, )FA; 110 hurdles: Way (G) 16.0, Howe (G), Burt (G); 100: Way (G) 11.3, Wood (O), Smith (O); 1,600: Erdman (G) 4:53.8, Wood (O), Gates (G); 400 relay: Gou (Aldridge, Dusharm, Horne, McShane) 48.1, OFA; 400: Smith (O) 53.1, Dunkelberg (G), Burt (G); 400 hurdles: Way (G) 1:04.1, Horne (G), Bouchard (O); 800: Wood (O) 2:14.5, Jones (G), Erdman (G); 200: Way (G) 23.9, Flores (G), Coburn (O); 3,200: Erdman (G) 11:03.7, M. Dunkelberg (G), L. Dunkelberg (G); 1,600 relay: OFA (Colburn, Phelps, Smith, Sovie) 3:55.4, Gou; Shot put: Knoles (G) 35-5, Hutton (G), Carr (G); Discus: Hutton (G) 113-02, Jacquith (O), Cole (O); Long jump: Finnerty (G) 19-6 1/2, Bouchard (O), Colburn (O); Triple jump: Bouchard (O) 38-6 1/2, Flores (G), Dusharm (G); High jump: Bouchard (O) 5-6, McShane (G), Grizzuto (O).

Records: OFA (8-2); Gouverneur (9-1).



Malone 166, Potsdam 62

3,200 relay: Mal (R. Marlow, Lamere, C. Gordon, Schanck) 9:40.5; 110 hurdles: Clark (P) 16.0, Badgley (M), Marshall (M); 100: Smith (M) 11.0, Robertson (P), Ononye (P); 1,600: LaVoie (M) 4:52, M. Marlow (M), C. Gordon (M); 400 relay: Pot (Robertson, Ononye, Clark, Hobbs) 45.9, Mal; 400: Smith (M) 49.2, Tracy (M), Lee (P); 400 hurdles: Picaro (M) 57.2, Badgley (M), Marshall (M); 800: R. Marlow (M) 2:04, Vinson (P), Fellion (M); 200: Smith (M) 23.0, Pete (P), Hobbs (P); 3,200: M. Marlow (M) 9:39.9, C. Gordon (M); 1,600 relay: Mal (Smith, Picaro, R. Marlow, Fellion) 3:40.7, Pot; Shot put: Sharlow (M) 40-9, Marshall (M), Robar (P); Discus: ; Long jump: ; Triple jump: Badgley (M) 36-4, Clark (P), Stapleton (M); High jump: Stapleton (M) 5-6, Badgley (M), Sharlow (M).

Records: Potsdam (5-6); Malone (10-0).



Madrid-Waddington 132, Canton 69

3,200 relay: M-W (Lenney, Reed, Robinson, Patenaude) 11:47.1; 110 hurdles: Buckley (C) 16.9, N. Zeledon (M), Maskell (M); 100: Ball (M) 11.9, Rease (M), McLoughlin (C); 1,600: Scott (M) 4:48.7, Kepes (C), Ricalton (C); 400 relay: M-W (Ball, Wright, Rease, Maskell) 46.9, Can; 400: LaPoint (C) 56.9, Lenney (M), Beaudette (C); 400 hurdles: Buckley (C) 1:02, Zeledon (M), O’Neill (M); 800: Scott (M) 1:58.2, Reed (M), Kepes (C); 200: Ball (M) 24.1, Wright (M), Caldwell (C); 1,600 relay: M-W (Reed, Robinson, Scott, Lenney) 4:05.3; Shot put: Hawkins (M) 36-8, McLoughlin (M); Discus: Hawkins (M) 129-2, LaPoint (C), Carls (C); Long jump: Wright (M) 17-9, O’Neill (M), Buckley (C); Triple jump: Ball (M) 39-7 3/4, Maskell (M); High jump: LaPoint (C) 5-4, Wright (M), Rease (M).

Records: Canton (3-7); Madrid-Waddington (6-4).



@zAgateSubhead:High school girls track and field

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Norwood-Norfolk 178, Massena 134

3,200 relay: N-N (Gray, Parmeter, Eng, Dominique) 11:23.2, Mass; 100 hurdles: M. Seguin (N) 18.8, Boudreau (M), Hunkins (N); 100: Livernois (N) 13.5, Collins (N), Thompson (M); 1,500: Saucier (N) 5:13.5, Gray (N), Mott (M); Long jump: Dix (M) 14-6.5, Lamica (M), Sweet (N); Shot put: Cunningham (M) 29-11, Colbert (N), M. Seguin (N); 400 relay: N-N (Laroe, Livernois, Collins, Hayes) 54.3, Massena 55.2; 400: Livernois (N) 1:06.6, Saucier (N), Lewis (M); 400 hurdles: Hunkins (M) 1:15.8, Lepage (M), M. Seguin (N); High jump: Lamica (M) 4-11, M. Seguin (N), Hunkins (N); 800: Saucier (N) 2:41.8, Russell (M), Eng (N); 200: Hayes (N) 28.1, Laroe (N), Lamica (M); Discus: Cunningham (M) 88-2, Colber (N), Thompson (M); Triple jump: Laroe (N) 33-.5, Sweet (N), Dix (M); 3,000: Saucier (N) 11:57.2, Gray (N), Mott (M); 1,600 relay: N-N (Livernois, Parmeter, Hunkins, Laroe) 4:47.8, Mass.

Records: Massena (6-4); Norwood-Norfolk (9-1).



Gouverneur 163, OFA 135

3,200 relay: Gou (Dunkleburg, Lamantee, Leslie, Simmons) 10:52.6, OFA; 100 hurdles: Knowlton (G) 20.4, Schultz (G), Rickett (O); 100: Duprey (O) 13.6, Roberts (G), Miller (O); 1,500: Dunklebyrg (G) 5:32.4, Macaulay (O), Simmons (G); 400: Macaulay (O) 1:06.7, Ward (G), Willard (O); 400 hurdles: Miller (O) 1:18.2, Ashley (G), Decoursey (O); 800: Dunklebyrg (G) 2:43.9, Macaulay (O), Leslie (G); 200: Duprey (O) 28.7, Willard (O), Kennedy (G); 3,000: Dunklebyrg (G) 13:06.3, Mitchell (O), Lamanteer (G); 1,600 relay: Gou (Easton, Kennedy, Leslie, Rotundo) 4:56.4, OFA; Discus: McCormick (G) 98-4, Roberts (G), Montroy (O); Shot put: Roberts (G) 33-0, McCormick (G), Montroy (O); Long jump: Miller (O) 14-3 3/4, Hall (G), Knowlton (G); Triple jump: Knowlton (G) 28-10 3/4, Miller (O), Hall (G); High jump: Knowlton (G) 4-0, Montroy (O), Duprey (O).

Records: OFA (3-6-1); Gouverneur (4-7).



Canton 167 1/2,

Madrid-Waddington 130 1/2

3,200 relay: Can (Pierce, E. DelRossi, Ricalton, R. DelRossi) 9:29; 100 hurdles: Whiteford (C) 18.6, Williams (C), Marcellus (M); 100: Collins (C) 11.4, Lenny (M), Blair (M); 1,500: Scott (M) 5:25.4, Orosz (M), Hampson (C); 400 relay: Can (Collins, Daley, Whiteford, Olin) 54.4, M-W; 400: Daley (C) 1:04.7, Ricalton (C), Scott (M); 400 hurdles: Whiteford (C) 1:15.4, Hampson (C), Marcellus (M); 800: Scott (M) 2:37.0, Pierce (C), Hampson (C); 200: Lenney (M) 28.0, Olin (C), Daley (C); 3,000: Pierce (C) 11:27, Ricalton (C), Orosz (M); 1,600 relay: Can (Daley, Hamilton, Prudhomme, Lapoint) 4:37.7, M-W; Shot put: Marcellus (M) 31-6, Proulx (C), Hegre (C); Discus: Marcellus (M) 104-7 3/4, Proulx (C), Ashley (M); Long jump: Lenney (M) 14-6, Olin (C), Rosser (C); Triple jump: Roser (C) 31-11, Blair (M), Hamilton (C); High jump: Roser (C) 4-8, Field (M), Parmeter (M).

Records: Canton (9-1); Madrid-Waddington (7-3).



Malone 193, Potsdam 125

3,200 relay: Mal (Scott, E. Pomainville, C. Pomainville, Bond) 11:45.7, Pot; 100 hurdles: Perez (M) 17.6, LaPage (M), McCarthy (M); 100: Drechsel (P) 13.5, Manuel (P), LoMastro (P); 1,500: Bronner (M) 5:18.1, Dow (P), Champagne (M); 400 relay: Mal (Reynolds, Tatro, Perez, Perry) 57.3, Pot; 400: C. Pomainville (M) 1:03.8, Scott (M), Drechsel (P); 400 hurdles: Bond (M) 1:11.4, Perez (M), Dow (P); 800: Bronner (M) 2:30.2, Schanck (M), Bronner (M); 200: Drechsel (P) 28.7, Manual (P), McCarthy (M); 3,000: E. Pomainville (M) 11:51, Champagne (M), Chong (P); 1,600 relay: Mal (Bond, Scott, Perry, C. Pomainville) 4:47.1, Pot; Shot put: Wilke (M) 29-1, Bond (M), O’Connor (M); Discus: ; Long jump: Drechsel (P) 15-5, Perry (M), Love (P); Triple jump: LaPage (M) 30-7 1/2, Perez (M), Tatro (M); High jump: Storan (P) 4-7, Love (P), LaPage (M).

Records: Potsdam (3-6-1); Malone (10-1).

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes