Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Sun., Dec. 21
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

Local high school sports statistics

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:

The NAC



BASEBALL

(all games 4:30 p.m.)

Wednesday: Massena at Potsdam (non-league).

———-

SPRING TRACK

(all meets 4:15 p.m. unless noted)

Wednesday: Canton at M-W, Potsdam at FA, Tupper Lake at C-F, Massena at N-N, OFA at Gouverneur.



SECTION 10 PLAYOFFS

GOLF

Friday: Championship Meet at Massena Country Club.

Saturday: Championship Meet at Massena Country Club (Medalist Round).

———-

BOYS LACROSSE

Thursday: No. 2 SLC vs. No. 1 Salmon River - Championship Game at SUNY Canton 7 p.m. (All-NAC Awards to follow).

———-

GIRLS LACROSSE

Wednesday: Heuvelton at Canton, Saranac Lake at Massena, both games 5 p.m.

Thursday: Championship Game at SUNY Canton 5 p.m. (All-NAC Awards to follow).

———-

SPRING TRACK

Thursday (May 29): Qualifying Meet at OFA.

Friday (May 30): Championship Meet at OFA.

———-

BASEBALL

Class A

Tuesday (May 28): Championship Game at Clarkson - No. 2 Massena vs. No. 1 FA 5:30 p.m.

———-

Class B

Thursday: No. 4 Salmon River at No. 1 OFA, No. 3 Gouverneur at No. 2 Potsdam, both games 4:30 p.m.

Wednesday (May 2): Championship Game at Clarkson 4:30 p.m.

———

CLASS C

Thursday: No. 5 Tupper Lake at. No. 4 Canton 4:30 p.m.

Tuesday: No. 3 St. Lawrence Central at No. 2 Brushton-Moira 4:30 p.m. Tupper Lake/Canton winner vs. No 1 Norwood-Norfolk 4:30 p.m.

Thursday: Championship Game at Clarkson University 4:30 p.m.

———-

Class D

Wednesday: No. 8 Parishville-Hopkinton vs. No. 1 Heuvelton, No. 5 Edwards-Knox at No. 4 Madrid-Waddington, No. 6 Chateaugay at No. 3 Morristown, No. 7 Clifton-Fine vs. No. 2 Harrisville.

Tuesday: Semi-Finals at higher seed 4:30 p.m.

Thursday, May 30: Championship Game at SUNY Canton 4:30 p.m.



SOFTBALL

Class A

Wednesday (May 29): Championship Game at SUNY Potsdam - No. 2 Massena vs. No. 1 FA 4:30 p.m.

——

Class B

Thursday: No. 5 Potsdam at No. 4 Salmon River.

Tuesday, May 28: Potsdam/Salmon River winner vs. No. 1 OFA 4:30 p.m. No. 3 Gouverneur at No. 2 Canton 4:30 p.m.

Thursday, May 30: Championship Game at SUNY Potsdam 3:30 p.m.



Class C

Thursday: No. 4 Tupper Lake at No. 1 St. Lawrence Central, No. 3 Brushton-Moira at No. 2 Norwood-Norfolk.

Wednesday, May 29: Championship at SUNY Potsdam 3:30 p.m.



Class D

Wednesday: No. 8 Parishville-Hopkinton vs. No 1 Heuvelton, No. 5 Hammond at No. 4 Edwards-Knox, No. 6 Colton-Pierrepont at No. 3 Lisbon, No. 7 at Madrid-Waddington at No. 2 Chateaugay.

Tuesday: Semi-Finals at higher seed 4:30 p.m.

Thursday, May 30: Championship Game at 5:30 p.m. SUNY Potsdam.



North scores

@zAgateSubhead:High school baseball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Norwood-Norfolk 7, Tupper Lake 1

Tupper Lake 000 001 0 — 0 1 3

N-Norfolk 003 004 x — 7 6 1

Gaginer (L) and Duchaime; Short (W), T. Harvey (7) and Sawyer.

Records: Tupper Lake (5-9); Norwood-Norfolk (15-2, 13-1).



@zAgateSubhead:High school golf

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Salmon River 4, Heuvelton 1

Salmon River 4, Brushton-Moira 1

Brushton-Moira 3, Heuvelton 2

(At Gilbert Greens GC, par 35)

SR: TJ Roundpoint 38, Logan Lamb 46, Jacob Bero 48, Austin Comings 43, Evan Swamp 48.

B-M: Devin Delisle 39, Hunter Russell 39, Matt Niles 52, Nathan Niles 58, Mike LaBare 54.

Heuvelton: Jack Tennant 45, Will Tennant 53, Lucas Harper 43, Dedrick Johnson 51, Dakota Willard 55.

Records: Brushton-Moira (8-6); Salmon River (6-4-1); Heuvelton (7-6-1).



@zAgateSubhead:High school boys lacrosse

SECTION 10 PLAYOFFS

Class C semifinals

St. Lawrence 8, Canton 4

Canton 1 0 2 1 — 4

St. Lawrence 2 3 1 2 — 8

Canton: Facey 2-0, C. Moore 1-1, VanBibber 1-0, Rodee 0-1, Pierson 0-1, Yerdon 0-1.

SLC: I. Lynch 3-1, Marshall 1-2, Baldwin 2-0, S. Arquitt 1-0, C. Burns 1-0, Simons 0-1.

Goalies: Gibson (C) 12 saves; Kocsis (SLC) 9.

Records: Canton (11-6); St. Lawrence (14-2).



Salmon River 18 Potsdam 3

Potsdam 2 0 1 0 — 3

Salmon River 6 4 5 3 — 18

Potsdam: Grant 2-0, Hayden 0-3, Lewis 1-0.

SR: Day 6-2, Sunday 3-2, Oakes 2-3, T. Tarbell 3-0, K. Tarbell 1-4, Lewis 1-3, David 2-0, Thomas 0-3.

Goalies: Cardinal (P) 13 saves; Johnson (SR) 5, Oakes (SR) 1.

Records: Potsdam (8-10); Salmon River (16-0).



@zAgateSubhead:High school softball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Canton 13, Massena 5

Massena 003 010 1 — 5 6 2

Canton 233 122 x — 13 14 2

Rogers (L), Kirkey (5) and Streeter; Rexford (W), Pearson (4).

Records: Massena (7-5); Canton (8-6, 8-4).



Norwood-Norfolk 22, Tupper Lake 4

Tupper Lake 000 40 — 4 2 5

N-Norfolk 504 (13)x — 22 13 2

McLear (L), Zurek (4) and Coser; Ames (W), Wagstaff (4), Cole (4) and Weaver. Langtry (5).

Records: Tupper Lake (1-15); Norwood-Norfolk (15-4, 12-4).

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes