Northern New York Newspapers
Watertown Daily Times
The Journal
Daily Courier-Observer
NNY Ads
NNY Business
NNY Living
Malone Telegram
Wed., Apr. 23
ADVERTISE WITH US SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

North Country People

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

High schools

Activities

Throughout the area

Winners: Students from Charles H. Bohlen Jr. Technical Center, Watertown, and Howard G. Sackett Technical Center, Glenfield, competed in the New York State SkillsUSA competition, held April 19 in Syracuse. Nine students won medals and seven are eligible to compete at the National Leadership and Skills Championship, to be held in June in Kansas City, Mo. SkillsUSA is a national industry-education partnership where students showcase their career and leadership abilities.

From Charles H. Bohlen Jr. Technical Center:

Kara Coon, Alexandria Central School, Alexandria Bay, animal careers, third place

Greg Covel, Watertown High School, technical drafting, second place

Rebekah Denishchich, Watertown High School, medical math, third place

Merry Jo Devine, General Brown Central School, Dexter, cosmetology (Jr.), first place

Timberlyn Killenbeck, South Jefferson Central School, Adams, community service, first place, headed to the national championship in the Community Service Presentation competition

Taylor Knapp, Thousand Islands Central School, Clayton, power equipment technology, first place, headed to the national championship in the outdoor power equipment competition

Nicholas Kogut, Watertown High School, architectural drafting, second place

Michael Moote, Watertown High School, community service, first place

Dylan Parker, Watertown High School, community service, first place, headed to the national championship in the Community Service Presentation competition

Jennifer Robbins, Alexandria Central School, Alexandria Bay, animal careers, first place, headed to the national championship in the Community Service Presentation competition as an alternate

Joseph Robinsons, LaFargeville Central School, HVAC, second place

Tyler Sauer, Carthage Central School, Plumbing, second place

At the national championship, the Bohlen Center team of Dylan Parker, Timberlyn Killenbeck and Jennifer Robbins, alternate, will present their presentation on the community service they have performed at the New York State Zoo at Thompson Park, Watertown.

From Howard G. Sackett Technical Center:

Harley Benware, South Lewis Central School, Turin, Animal Careers, third place

Kearstin Brigham, Beaver River Central School, Beaver Falls, Promotional Bulletin Board, first place, headed to the national championship in the Promotional Bulletin Board competition

Hailey Hutchinson, Adirondack Central School, Boonville, Job Skill Demonstration A, second place

Benjamin Field, Adirondack Central School, Boonville, Criminal Justice, first place, headed to the national championship in the Criminal Justice competition

Rebecca Roberts, Adirondack Central School, Boonville, Job Skill Demonstration A, second place

Dylan Robinson, Adirondack Central School, Boonville, Masonry, third place

Tara Smith, South Lewis Central School, Turin, Promotional Bulletin Board, first, place, headed to the national championship in the Promotional Bulletin Board Competition

Tommi Taylor, Beaver River Central School, Beaver Falls, Banner Contest, third place

Benjamin Williamson, Adirondack Central School, Boonville, Auto Refinishing Technology, third place

Colleges

Activities

Massena

Presented: John Dumas, Massena, was a presenter at Union College, Schenectady, annual Steinmetz Symposium Day, held May 10. Mr. Dumas, a junior, presented his research, titled “Rapidly Tunable Pulsed Laser Using an Acousto-Optic Tunable Filter.”

Graduates

The following north country residents recently received degrees from their colleges or universities:

Herkimer County Community College

Boonville

Reina Platt, associate’s degree, liberal arts and sciences: general studies

Kristen Shipman, certificate, medical coding/transcriptionist

Brushton

Kelsey Manchester, associate’s degree, physical therapist assistant

Carthage

Jennifer Schack, certificate, teaching assistant

Heidi St. Louis, associate’s degree, business: small business management

Clayton

Tonya Taylor, certificate, teaching assistant

Fort Drum

Jessica Maldonado, associate’s degree, business: business administration

Lacona

Paulette Skinner, associate’s degree, early childhood

Lisbon

Gayle Morrissey, certificate, medical coding/transcriptionist

Lowville

Elizabeth Hutchins, associate’s degree, business: accounting

Danielle Zehr, certificate, medical coding/transcriptionist

North Bangor

Jason Aubrey, associate’s degree, business: sports and recreation management

Ogdensburg

Nicole Potter, associate’s degree, liberal arts and sciences: science

Teresa Randall, certificate, medical coding/transcriptionist

Oswegatchie

Doreen Salcido, associate’s degree, business: business administration

Port Leyden

Steven Foster, associate’s degree, computer network technician

Tanya Marolf, associate’s degree, early childhood

Stephanie Redmond, associate’s degree, business: fashion buying and merchandising

Pulaski

Emily Candee, associate’s degree, liberal arts and science: social science

Sandy Creek

Cynthia Lowe, associate’s degree, paralegal

Saranac Lake

Frances Hudson-Jackson, associate’s degree, criminal justice: cyber security

Theresa

Kimberly Sanford, associate’s degree, liberal arts and sciences: social science

Tupper Lake

Emily Boyer, associate’s degree, photographic technology

Turin

Abby Black, associate’s degree, liberal arts and sciences: social science

Nicole Connolly, associate’s degree, human services

Watertown

Timothy Baker, associate’s degree, business: accounting

Scott Malin, associate’s degree, criminal justice

Jessica Merle, certificate, medical coding/transcriptionist

Jessica Wells, certificate, medical coding/transcriptionist

Joshua Wilcox, associate’s degree, emergency medical technician-paramedic

SUNY Oswego

Carthage

Katherine M. Walseman, master’s degree, art education

Clayton

Kylie Buker, graduate certificate, education leadership

Kristen A. Jetty, graduate certificate, education leadership

Christopher R. Soluri, graduate certificate, education leadership

Hogansburg

Keena-Marie Herne, master’s degree and certificate of advance study, school psychology

Lowville

Deborah J. Domagala, graduate certificate, education leadership

Stacey J. Petzoldt, graduate certificate, education leadership

Port Leyden

Kayla J. Herring, masters degree, special education

Pulaski

Nicole M. Correia, master’s degree, adolescence education

Richland

Jennifer N. Stanton, graduate certificate, education leadership

Sackets Harbor

Kerry Smith, master’s degree, adolescence education

Tupper Lake

Ceili S. Callaghan, master’s degree, accounting

Watertown

Laura J. Ferguson, master’s degree, accounting

Honored

Watertown

Honored: Laura D. DeNardo and Marie A. White, both of Watertown, were the featured Jefferson Community College Honors Program Students for the week ending May 3.

Miss DeNardo, a 2011 graduate of Watertown High School, is majoring in nursing and individual studies at JCC. For her honors option, she created a brochure comparing and contrasting typical pharmaceuticals with possible herbal remedies for shingles, Alzheimer’s disease and osteoarthritis. She plans to start a career as an advanced practice nurse after receiving bachelor’s and master’s degrees.

Ms. White, native of Kingston, Jamaica, is majoring in business administration at JCC. For her honors option, she completed a research project for her macroeconomics class, based off the book “The Future of Work,” by Lynda Gratton. She plans to transfer to SUNY Potsdam to study business and economics with plans of becoming a financial planner or business analyst.

President’s list

The following north country residents recently were named to the president’s list at their colleges or universities:

Washington and Lee University,

Lexington, Va.

To receive honor roll status at Washington and Lee University for the winter term, students must receive a grade point average of 3.75 or higher.

Tupper Lake

Carl Retzloff, sophomore

Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes
Reader Rewards
Reader Rewards