Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Tue., Nov. 25
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

Schedules, statistics

PREV
NEXT
ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:

The NAC



BOYS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Northwood Prep at Potsdam 5 p.m.

Saturday: Northwood Prep at Saranac Lake 10 a.m., C-P at Indian River 10 a.m., Massena at Potsdam 10:30 a.m.

Monday: C-P at Massena, Salmon River at OFA 7 p.m.

———-

GIRLS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Salmon River at Canton, Massena vs. Central Square (At South Jeff) 5 p.m., OFA at Northwood Prep 5 p.m., Heuvelton at Potsdam 7 p.m.

Saturday: Massena at South Jeff Tournament vs. tba, 11:30 a.m.

Monday: Saranac Lake at Canton, Salmon River at Massena, Potsdam at OFA 5 p.m., Heuvelton at Indian River 6 p.m.

————

BASEBALL

(all games 4:30 p.m.)

Friday: Gouverneur at Potsdam (dh) 4 p.m., OFA at FA, Salmon River at Canton (SUNY Canton), P-H at Tupper Lake.

Saturday: Salmon River at Chateaugay 10 a.m., OFA Tournament - OFA vs. Canton 10 a.m.., M-W vs. B-M 10 a.m.; Consolation 1 p.m., Championship 1 p.m.

Monday: SRF at SLC (dh) 4 p.m., Heuvelton at C-F, H-D at E-K, Morristown at Lisbon.

————-

SOFTBALL

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Potsdam at Gouverneur (dh) 4 p.m., SRF at -W (dh) 4 p.m., OFA at FA, Salmon River at Canton, B-M at SLC, P-H at Tupper Lake, C-P at Chateaugay, E-K at Morristown.

Saturday: Heuvelton Tournament - Massena vs. Canton 10 a.m., OFA vs. Heuvelton 10 a.m., Canton vs. OFA noon, Massena vs. Heuvelton noon.

Monday: SRF at SLC (dh) 4 p.m., Gouverneur at Massena, Cantona t OFA, C-P at Harrisville, M-W at Potsdam, Heuvelton at C-F, H-D at E-K, Morristown at Lisbon.

———-

SPRING TRACK

(all meets 4:15 p.m. unless noted)

Friday: B Invitational at N-N.

Saturday: Invitational at M-W 11 a.m.

Monday: Salmon River at M-W.

—————

GOLF

Friday: OFA at Massena, Potsdam at FA.

Monday: E-K at Tupper Lake, Gouverneur at OFA, Massena at FA, Heuvelton at B-M.



@zAgateSubhead:The COLLEGES



ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Baseball

Friday: Liberty League Playoffs at Union vs. Vassar 9 a.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:College baseball

LIBERTY LEAGUE TOURNAMENT

(at Loudonville)

Game one

Rensselaer 8, St. Lawrence 0

St. Lawrence 000 000 000 — 0 6 4

Rensselaer 000 100 07x — 8 11 0

Riley (L), Jenkins (8) and Fish; Campisi (W) and Kozak.

Records: St. Lawrence (20-16); Rensselaer (26-13).



@zAgateSubhead:High school baseball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Gouverneur 13, Salmon River 5

Salmon River 011 012 — 5 4 1

Gouverneur 500 80x — 13 11 3

Smith (L), Domino (4), Gray (4) and Bigness, Mainville (4), Smith (4); Ayen (W) and Waugh, Andrews (6).

Records: Salmon River (1-9, 1-8); Gouverneur (2-6, 2-4).



Massena 10, Malone 4

Massena 000 037 0 — 10 9 2

Malone 020 100 1 — 4 5 5



Phillips, Dillabough (W,2) and Paquin; Monette (L), Yando (6), Gravell (7) and Welch.

Records: Massena (6-8, 4-5); Malone (8-3, 6-2).



Heuvelton 12, Lisbon 1

Heuvelton 110 540 1 — 12 13 1

Lisbon 100 000 0 — 1 6 3

Power (W) and Cobb; Turri (L), Arduine (5) and Darcy.

Records: Heuvelton (11-0); Lisbon (3-8).



Morristown 20, Hammond 0

Hammond 000 000 0 — 0 4 4

Morristown 110 0(11)7 x — 20 18 2

C. Martin (L), Jewitt (5), N. Martin (6), B. Tulley (6) and Sherron; Simmons (W) and VanArnam.

Records: Hammond (3-9); Morristown (8-3).



@zAgateSubhead:High school boys lacrosse

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

St. Lawrence 15, Colton-Pierrepont 3

C-Pierrepont 1 1 1 0 — 3

St. Lawrence 4 3 4 4 — 15

C-Pierrepont: Dominy 2-0, Angleberger 1-0, Whalen 0-1.

St. Lawrence: Burninghausen 4-3, S. Arquiett 3-2, Burns 3-1, Baldwin 2-2, E. Lynch 0-1, Jandreau 1-0, Ramsdell 1-0, Randall 1-0.

Goalies: Miller (C) 20 saves; Kocsis (S) 11.

Records: Colton-Pierrepont (0-13, 0-12); St. Lawrence (10-2).



Potsdam 9, OFA 8 (OT)

OFA 2 3 1 2 0 — 8

Potsdam 4 1 2 1 1 — 9

OFA: Perrigo 2-1, Peo 1-1, Garrison 3-2, Roddy 2-0.

Potsdam: S. Lewis 3-0, Hart 2-1, Grant 2-0, Varney 2-2, Compeau 0-2, Kilgore 0-1, A. Lewis 0-1.

Goalies: Lawrence (O) 15 saves; Palmer (P) 4 , Cardinal (P) 6.

Records: OFA (2-10, 2-9); Potsdam (6-6, 6-5).



Salmon River 19, Massena 6

Massena 2 3 0 1 — 6

Salmon River 11 4 3 1 — 19

Massena: Phillips 3-1, Mullin 1-0, Driscoll 1-0, Mitchell 1-0.

Salmon River: K. Tarbell 5-2, Thomas 3-3, Day 1-5, Lewis 3-4, David 2-0, T. Tarbell 2-0, Sunday 1-0, R. Oakes 1-0, Lazore 1-0.

Goalies: Cooke (M) 4 saves, Benedict (M) 10; Johnson (S) 7, T. Oakes (S) 2.

Records: Massena (6-6, 5-6); Salmon River (12-0).



Canton 5, Saranac Lake 0

Canton: Elberty 2-0, Sanderson 1-0, Caldwell 1-0, VanBibber 1-0.

Goalies: McCormick (C) 2 saves; Gibson (C) 8; Saranac Lake 10.

Records: Canton (9-3); Saranac Lake (3-9).



@zAgateSubhead:High school girls lacrosse

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Massena 15, Potsdam 5

Massena: Jacobs 6-1, Francis 4-4, LaClair 1-0, Valancius 1-0, Casey 2-1, Leary 1-0.

Potsdam: Rishe 3-0, Miller 20-.

Halftime: Massena 5, Potsdam 4.

Records: Massena (9-2, 8-1); Potsdam (9-4, 8-1).



Saranac Lake 13, Heuvelton 7

Saranac Lake: Benedict 5-0, Woodruff 2-0, K. Sappone 3-0, Munn 1-1, Snyder 1-0, A. Sappone 1-1.

Heuvelton: Sovie 4-1, O. St. Pierre 3-0.

Halftime: Saranac Lake 8, Heuvelton 3.

Records: Saranac Lake (4-5); Heuvelton (3-8, 2-7).





@zAgateSubhead:High school softball

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Gouverneur 18, Salmon River 3

Salmon River 021 00 — 3 5 5

Gouverneur 715 22 — 18 16 2

Rowe (W) and Lay.

Records: Salmon River (1-8); Gouverneur (3-7, 2-5).



Hammond 14, Morristown 12

Hammond 010 409 0 — 14 9 4

Morristown 700 500 0 — 12 6 4

Bowman (W), Horton (S,7) and Bush; Piercey (L) and Troiano.

Records: Hammond (8-4); Morristown (2-8).



Heuvelton 6, Lisbon 1

Heuvelton 010 100 4 — 6 5 2

Lisbon 000 000 1 — 1 3 4

Weidner (W) and H. Thornhill; Murray (L) and Sovie.

Records: Heuvelton (13-2, 11-0); Lisbon (8-3).



NONLEAGUE

Norwood-Norfolk 20, Potsdam 5

Potsdam 100 04 — 5 2 6

Norwood-Norfolk 136 64 — 20 8 1

Ames (W), Wagstaff (5) and Weaver, Langtry (5)

Records: Potsdam (1-8); Norwood-Norfolk (13-2).



@zAgateSubhead:High school boys track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Malone 149 1/2, OFA 91 1/2

Malone 189, Salmon River 37

OFA 168, Salmon River 56

3,200 relay: Mal (Gordon, LaVioe, Marlow, Schanck) 10:01.30, SR, OFA; 110 hurdles: Badgley (M) 17.50, Stapleton (M), Marshall (M); 100: Smith (O) 11.0, Wood (O). Smith (O); 1,600: Lavoie (O) 4:56.51, M. Marlow (O), Gordon (M); 400 relay: Mal (Fellion, Garland, Marlow, Picaro) 45.50, OFA; 400: Smith (O) 53.30, Tracy (M), R. Marlow (O). 400 hurdles: Picaro (O) 58.40, Badgley (M), Bouchard (O); 800: Wood (O) 2:01.70, Schanck (M), Gordon (M); 200: Smith (M) 22.30, Wood (O), Smith (O); 3,200 relay: Lavoie (M) 10:44.90, LaMere (M), M. Marlow (M); 1,600 relay: OFA (Smith, Wood, Sovie, Colburn) 3:44.20, Mal; High jump: Stapleton (M) 5-8, Grizzuto (O), Badgley (M); Long jump: Colburn (O) 18-6, Stapleton (M), Sharlow (M); Triple jump: Bouchard (O) 37-8, Sharlow (M), Stapleton (M); Discus: Jacquith (O) 112-3, Marshall (M), Cole (O); Shot put: Marshall (M) 38-6, Sharlow (O), Lamica (M).

Records: Malone (8-0); OFA (6-1); Salmon River (2-6).

@zAgateSubhead:High school girls track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Malone 191, OFA 121

Malone 244 , Salmon River 29

OFA 216, Salmon River 53

3,200 relay: Mal (Bond, Bronner, Scott, Champagen) 11:11.40, OFA; 100 hurdles: Perez (M) 17.80, Tolman (O), McCarthy (M); 100: Duprey (O) 13.70, Perry (M), C. Miller (M); 1,500 relay: Pomainville (M) 5:39.30, Bronner (Mal), Steenkamer (O); 400 relay: OFA (Miller, Duprey, Willard, Steenkamer) 56.30, Mal; 400: Scott (M) 1:06.30, Schanck (M), Macaulay (O); 400 hurdles: Bond (Ma) 1:12.30, Perez (M), E. Miller (O); 800: Pomainville (M) 2:52.6,Bronner (M), M. Bronner (M), B. Bronner (M); 200: Duprey (O) 29.70, Perry (M), Scott (M); 3,000: Bond (M) 11:49.20, Mitchell (O), Champagen (M); 1,600 relay: Malone (Schanck, Perez, Scott, Pomainville) 4:47, OFA; High jump: LaPage (M) 4-6, Duprey (O), Tolman (O); Long jump: Perry (O) 13-9, C. Miller (O) 13-5, Kielly (M); Triple jump: Perez (M) 28-10, LePage (M), Tolman (O); Discus: O’Connor (M) 76-4 1/2, Rickett (O). King (O); Shot put: Wike (M) 27-5, Bond (M), King (O).

Records: Malone (7-1); OFA (2-4-1); Salmon River (1-7).

Commenting rules:
  1. Stick to the topic of the article/letter/editorial.
  2. When responding to issues raised by other commenters, do not engage in personal attacks or name-calling.
  3. Comments that include profanity/obscenities or are libelous in nature will be removed without warning.
Violators' commenting privileges may be revoked indefinitely. By commenting you agree to our full Terms of Use.
Giveaway
Syracuse Football Tickets Giveaway
Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes