Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Sat., Aug. 23
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

Schedules, statistics

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

Local Schedules

@zAgateSubhead:

The NAC



BOYS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Massena at OFA, Saranac Lake at SLC, Potsdam at Canton 6 p.m.

Monday: Salmon River at Canton, SLC at OFA, C-P at Saranac Lake.

Tuesday: Salmon River at Potsdam.

———-

GIRLS LACROSSE

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Potsdam at Canton, Heuvelton at Northwood Prep 5 p.m.

Saturday: OFA at Saranac Lake 11 a.m.

Monday: Saranac Lake at Salmon River, Northwood Prep at Potsdam 5 p.m

Tuesday: Heuvelton at Salmon River. Massena at OFA 7 p.m.

———-

BASEBALL

(all games 4:30 p.m.)

Friday: Harrisville at Lisbon 3:30 p.m., SRF at M-W (dh) 3:30 p.m., C-F at Hammond, P-H at B-M (dh) 4 p.m., OFA at Salmon River, E-K at Morristown, H-D at Heuvelton, SLC at Tupper Lake, N-N at Chateaugay.

Monday: N-N at SRF (dh) 4 p.m., OFA at Salmon River, H-D at C-F, P-H at SLC, Chateaugay.

Tuesday: Canton at Massena, Harrisville at C-F, Lisbon at H-D, Heuvelton at Morristown, Tupper Lake at SLC.

Wednesday: Salmon River at FA (dh) 4 p.m., N-N at P-H (dh) 4 p.m., B-M at SRF 4 p.m., Harrisville at Watertown IHC, Gouverneur at Canton, M-W at Chateaugay, Potsdam at Massena.

———-

SOFTBALL

(all games 4:30 p.m. unless noted)

Friday: Harrisville at Lisbon 3:30 p.m., C-P at B-M (dh) 4 p.m., C-F at Hammond 4 p.m., Salmon River at OFA, Potsdam at M-W, SLC at Tupper Lake, N-N at Chateaugay, H-D at Heuvelton.

Monday: Canton at Massena 4 p.m., N-N at SRF (dh) 4 p.m., OFA at Salmon River, E-K at Potsdam, P-H at SLC, M-W at C-P, Chateaugay at Tupper Lake, H-D at C-F.

Tuesday: FA at Gouverneur, Tupper Lake at SLC, Harrisville at C-F, Hammond at E-K, Lisbon at H-D, Heuvelton at Morristown.

Wednesday: M-W at Chateaugay (dh) 4 p.m., N-N at P-H (dh) 4 p.m., Potsdam at Massena, Salmon River at FA (Dh), Gouverneur at Canton, SLC at C-P.

———-

SPRING TRACK

(all meets 4:15 p.m. unless noted)

Wednesday: Gouverneur at Tupper Lake, M-W at Massena, N-N at Potsdam.

—————

GOLF

Friday: Massena at Gouverneur, C-F at B-M, N-N, Tupper Lake at Heuvelton.

Monday: C-F, Tupper Lake at Salmon River (Cedarview CC); FA at OFA; Potsdam at Gouverneur; Heuvelton at M-W, B-M at N-N (Raymondville).

Tuesday: Potsdam at Northwood Prep.

Wednesday: Heuvelton at C-F, Massena at Potsdam, FA at Gouvenreur, E-K at N-N (Raymondville).



The COLLEGES



CLARKSON UNIVERSITY

Baseball

Saturday: At SLU (dh) noon.

Sunday: Home vs. SLU (dh) noon.

———-

Men’s Lacrosse

Friday: Liberty League Playoffs - at SLU 4 p.m.

———-

ST. LAWRENCE UNIVERSITY

Baseball

Saturday: Home vs. Clarkson (dh) noon.

Sunday: At Clarkson (dh) noon

———-

Men’s Lacrosse

Friday: Liberty League Playoffs - home vs. Clarkson 4 p.m.

———-

Softball

Friday: Liberty League Playoffs at UofR - vs. Rensselaer 4:30 p.m.





@zAgateSubhead:Local Boxscores



@zAgateSubhead:High school baseball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Potsdam 2, Canton 0

Canton 000 000 0 — 0 3 2

Potsdam 001 001 x — 2 5 1

Hayes (L) and Stone; Miller (W) and Ace.

Records: Canton (1-6); Potsdam (8-2, 6-1).



Malone 15, Massena 2

Malone 804 310 0 — 13 7 2

Massena 011 000 0 — 2 2 6

Lamay (W) and Welch; Corcoran (L), Dillabough (1), Rusaw (4), Reagan (4) and Paquin.

Records: Malone (6-2, 4-1); Massena (4-7, 2-4).



@zAgateSubhead:High school golf

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

OFA 204, Potsdam 212

(at St. Lawrence State Park, par 35)

Potsdam: Dan Stone 47, Ryan McDonald 41, Aidan Clothier 45, Konnor Bigwarfe 39, Dan Cruickshank 40.

OFA: Conor Hannan 40l Brandon Mullin 41, Dylan Binion 43, Jed McRoberts 40, Tristan Moore 40.

Records: Potsdam (2-2, 1-2); OFA (3-0).



@zAgateSubhead:High school boys lacrosse

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Salmon River 13, Colton-Pierrepont 5

Salmon River 6 2 2 3 — 13

C-Pierrepont 2 1 1 1 — 5

Salmon River: Thomas 2-4, Day 1-4, Square 4-0, K. Tarbell 2-1, Sunday 2-0, T. Tarbell 1-0, Lazore 1-0.

C-Pierrepont: Dominy 2-1, Holden 1-0, Whalem 1-0, Boyce 1-0.

Goalies: Johnson (S), Oakes 5; Miller (C) 16.

Records: Salmon River (9-0); Colton-Pierrepont (0-11, 0-10).



@zAgateSubhead:High school girls lacrosse

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Canton 8. OFA 7

OFA: Holmes 3-0, Bresett 4-0.

Canton: Lapinsky 2-1, Knight 2-0, Noble 2-0, Huntley 1-1, Kenny 1-1.

Goalies: Chase (OFA) 10 saves; Howard (C) 11.

Halftime: OFA 5, Canton 4.

Records: OFa (3-7, 3-4); Canton (5-3, 4-3).



Potsdam 11, Heuvelton 10

Potsdam: Cole 4-0, Rishe 3-0, Drechsel 1-0, Beamer 1-0, Miller 1-0, Gruniesen 1-0.

Heuvelton: J. Sovie 4-0, K. Piercey 3-0, O. St. Pierre 2-0, M. St. Pierre 1-1, A. Piercey 0-2.

Goalies: K. Bloom (P) 11 saves; H. Thompson (H) 10.

Halftime: Potsdam 7, Heuvelton 7.

Records: Potsdam (7-3, 7-0); Heuvelton (1-7, 1-6).



NONLEAGUE

Massena 9, Northwood Prep 8

Northwood: Doctor 3-0, Brand 2-0, Hutchinson 2-0, Russell 1-0.

Massena: Francis 2-1, Hans 1-0, Casey 2-0, Valancius 2-1, Leary 1-0.

Goalies: Powers (N) 7 saves; Beckstead (M) 4, Love 4.

Halftime: Massena 6, Northwood Prep 4.

Records: Massena (7-2).



@zAgateSubhead:High school softball

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Malone 15, Massena 0

Massena 000 000 — 0 3 8

Malone 006 054 — 15 9 1

Kirkey (L), Conto (3) and Streeter. McCauley (W) and Fountain.

Records: Massena (3-3); Malone (6-0).



@zAgateSubhead:High school boys track and field

NORTHERN ATHLETIC CONFERENCE

Madrid-Waddington 128, Potsdam 103

3,200 relay: M-W (Lenney, O’Neil, Robinson, Rease) 9:42.8, Pot; 110 hurdles: Clark (P) 16.1, Merrill (P), Zeledon (M); 100: Robertson (P) 11.4, Ball (M), Crary (P); 1,600: Scott (M) 4:37.0, Vinson (P), Robinson (M); 400 relay: Pot (Clark, Hobbs, Ononye, Robertson) 46.6, M-W; 400: Scott (M) 54.2, Lee (P), Merrill (P); 400 hurdles: Clark (P) 1:01.6, Zeledon (M), O’Neil (M); 800: Vinson (P) 2:05.3, Scott (M), Rease (M); 200: Robertson (P) 23.1, Ball (M), Ononye (P); 3,200: Scott (M) 12:58.5, Robinson (M), Lenney (M); 1,600 relay: Pot (Robertson, Lee, Vinson, Perrier) 3:54.2, M-W; Shot put: Hawkins (M) 39-9, Robar (P), McLaughlin (M); Discus: Hawkins (M) 131-10, Crary (P), McLaughlin (M); Long jump: Merrill (P) 16-7 1/2, Wright (M), O’Neil (M); Triple jump: Clark (P) 34-11, Ball (M), Maskell (M); High jump: Wright (M) 5-4, Merrill (P), Rease (M).

Records: Madrid-Waddington (3-3); Potsdam (2-3).



Gouverneur 125, Norwood-Norfolk 114

3,200 relay: Gouverneur (Dunkleburg, Gates, Jones, Erdman) 9:04.3, N-N; 110 hurdles: Levison (N) 16.4, Horne (G), Schiavone (N); 100: Flores (G) 11.7, Wellings (N), McShane (G); 1,600: Erdman (G) 5:09.1, Dunkleburg (G), Fulk (N); 400 relay: Gouverneur (McShane, Aldridge, Flores, Schultz) 49.3, N-N 55.4; 400: Hall (N) 56.7, Jones (G), Gates (G); Long jump: Wellings (N) 18-3, Flores (G), Hall (N); Shot put: Chandler (N) 36-9.5, Knowles (G), Gates (G); 400 hurdles: Levison (N) 1:02.2, Norne (G), Aumell (N); 800: Dunkleburg (G) 2:15.5, Erdman (G0, Grant (N); 200: Flores (G) 25.1, Hall (N), McShane (G); 3,200: Erdman (G) 11:00, Saucier (N), Gushlaw (N); Triple jump: Wellings (N) 37-1 1/2, Schiavone (N), Horne (G); Discus: Mason (N) 133-7, Hutton (G), Chandler (N); 1,600 relay: Gouverneur (Jones, Horne, Dunkleberg, Curcio) 4:15.9, N-N 4:42; High jump: Aumell (N) 5-6, Schiavone (N), McShane (G).

Records: Gouverneur (6-0); Norwood-Norfolk (2-3).



OFA 133, Massena 102

3,200 relay: OFA (Colburn, Smith, Sovie, Bouchard) 9:15, Mass; 110 hurdles: Grizzuto (O) 19.60, Jershner (M); 100: Bush (M) 11.6, Kremar (M); 1600: Wood (O) 5:12.40, Nichols (M); 400 relay: Mass (Brush, Kershner, Kermar, McClary) 47.60, OFA; 400: Nicholson (M) 52.30, Smith (O); 400 hurdles: Bouchard (O) 1:06.30, Stowe (O); 800: Wood (O) 2:13.30. Sovie (O); 200: Wood (O) 23.20, Nicholson (M); 3,200 relay: Grizzuto (O) 12:05.90, Vielhauer (O); 1,600 relay: OFA (Sovie, Adami, Smith, Wiers) 3:55.50, Mas; High jump: Grizzuto (O) 5-4, Stowe (O); Long jump: Brush (M) 19-6.25, Bouchard (O); Triple jump: Bouchard (O) 37-4, Sias (O); Discus: Jacquith (O) 117-5, Cole (O) 101-4; Shot put: Hooper (M) 36-9, Hanson (M).

Records: Massena (3-3); OFA (5-0).



@zAgateSubhead:High school girls track and field

NORTHERN ATHLETIC

CONFERENCE

Madrid-Waddington 158, Potsdam 146

3,200 relay: M-W (Field, Orosz, Scott, Scott) 12:17.5, Pot; 100 hurdles: H. Marcellus (M) 19.9, Stoian (P), Thomas (P); 100: Dreschel (P) 13.2, Lenney (M), Orosz (M); 1,500: C. Scott (M) 5:23.9, Dow (P), Orosz (M); 400 relay: M-W (Field, Leney, Orosz, Mattie) 57.1, Pot; 400: G. Scott (M) 1:03.9, Field (M), Love (P); 400 hurdles: H. Marcellus (M) 1:19.3, Hildreth (P), Parmeter (M); 800: C. Scott (M) 2:46.6, Orosz (M), Dow (P); 200:Drechsel (P) 27.5, Lenney (M), Matthie (M); 3,000: Orosz (M) 12:35.0, Scott (M), Choong (P); 1,600 relay: M-W (Scott, Marcellus, Orosz, Scott) 4:32, Pot; Shot put: K. Marcellus (M) 34-4, Tishberg (P), Ashley (M); Discus: K. Marcellus (M) 111-5 3/4, Ashley (M), Smith (P); Long jump: Drechsel (P) 14-8, Lenney (M), Love (P); Triple jump: Hildreth (P) 29-0, Lomastro (P), Scott (M); High jump: Stoian (P) 4-6, Love (P), Field (M).

Records: Potsdam (1-3-1); Madrid-Waddington (5-1).



Norwood-Norfolk 179, Gouverneur 129

3,200 relay: N-N (Saucier, Livernois, Gray, Fulk) 11:12.9, Gouverneur 11:29.3; 100 hurdles: M. Seguin (N) 18.0, Collins (N), Knowlton (G); 100: Livernois (N) 13.5, Collins (N), Roberts (G); 1,500: Saucier (N) 5:24, Lamanteer (G), Leslie (G); 400 relay: N-N (Laroe, Collins, D. Linsky, S. Linsky) 57.2. Gouverneur 58.0; 400: Livernois (N) 1:09.3, Remington (N), Kennedy (G); Long jump: Knowlton (G) 14-5, Hall (G), Sweet (N); High jump: Hunkins (N) 4-8, Seguin (N), Sweet (N); Shot put: Roberts (G) 32-10, A. Colbert (N), McCormick (G); 400 hurdles: Hunkins (N) 1:16.5, H. Seguin (N), M. Seguin (N); 800: Saucier (N) 2:34, Dunkleburg (G), Simmons (G); 3,000: Saucier (N) 11:55, Dunkleburg (G), Simmons (G); 1,600 relay: N-N (Hunkins, Collins, Parmeter, Fulk) 4:50, Gouverneur 5:05; Discus: Roberts (G) 92-5, McCormick (G), Way (G); Triple jump: Sweet (N) 32-5, Knowlton (G), Laroe (N).

Records: Gouverneur (2-4); Norwood-Norfolk (4-1).



Massena 163, OFA 152

3,200 relay: OFA (E. Miller, Steenkamer, Mitchell, Macaulay) 11:35.60; 100 hurdles: Boudreau (M) 19.10, Burnham (M); 1,500: E. Miller (O) 5:54.8, Mott (M); 400 relay: Mass (Johnson, Lamica, Pang, Arquette) 1:03.70; 400: Mitchell (O) 1:10.6, Richards (M); 400 hurdles: E. Miller (O) 1:17.70, Lazore (M); 800: Steenkamer (O) 2:53.30, Mott (M); 200: Lamica (M) 29.20, Duprey (O); 3,000: Mitchell (O) 12:57, Whitton (M); 1,600 relay: Mass (Burnham, Lazore, LePage, Mott) 4:59.90); High jump: Lamica (M) 5, Lazore (M) 4-10; Long jump: C. Miller (O) 13-3, Dix (M); Triple jump: Dix (M) 29-1, C. Miller 28-1; Discus: Cunningham (M) 86-1.50, Montroy (O); Shot put: Cunningham (M) 30-6.5, King (M) 25-2.

Records: Massena (4-2); OFA (1-3-1).

Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes