Northern New York Newspapers
Watertown
Ogdensburg
Massena-Potsdam
Lowville
Carthage
Malone
NNY Business
NNY Living
NNY Ads
Wed., Jul. 30
ADVERTISE SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

NNY students on president’s list at SUNY Potsdam

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

The following students from Northern New York were named to the president’s list for the fall semester at SUNY Potsdam. To receive president’s list honors at SUNY Potsdam, students must receive a grade point average of 3.5 or higher.

@datebook city label underlined:Adams

Emmaline Voss, anthropology

@datebook city label underlined:Alexandria Bay

Walter MacPherson, English and creative writing

@datebook city label underlined:Antwerp

Courtney Aldridge, anthropology

Teddi Filiatrault, childhood/early child education

Nicole Richards, biology

Taylor Roberts, childhood/early child education

Margaret Stone, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Beaver Falls

Olivia Cornell, music business

Nicholas Sundberg, music education

@datebook city label underlined:Black River

Andrew Swords, business administration

@datebook city label underlined:Bloomingdale

Emilee Hazelden, art studio

@datebook city label underlined:Bombay

Errolynn Bradley, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Brainardsville

Casey Coleman, community health

@datebook city label underlined:Brasher Falls

Lauren Brand, childhood/early child education

Timothy Dudley, business administration

Kayla Kesner, music education

Abbey Thompson, community health

@datebook city label underlined:Brownville

Brittani Ellis, English literature

@datebook city label underlined:Brushton

Andrew Ranieri, mathematics

@datebook city label underlined:Burke

Katelyn Lapan, psychology

Angelica Smith, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Calcium

Amanda Marriam, psychology

@datebook city label underlined:Canton

Tracy Harnish, English and creative writing

Brittany Martin, mathematics

Hannah Roberts, music performance

Clark Soulia, sociology

@datebook city label underlined:Carthage

Stephanie Hall, anthropology

Dianna Hammond, childhood/early child education

Travis Hanson, archaeological studies

Natasha Herbert, sociology

Michael Trim, geology

Robert Woodworth, criminal justice studies

@datebook city label underlined:Castorland

Kiana Beller, childhood/early child education

Rachel Pinkham, community health

@datebook city label underlined:Chateaugay

Kathryn Favaro, sociology

Katelyn Legacy, undeclared

@datebook city label underlined:Chaumont

David Siembida, politics

@datebook city label underlined:Clayton

Matthew Delaney, history

Sean McKeon, history

Shane Shaffer, criminal justice

Katherin Williams, psychology

@datebook city label underlined:Colton

Angela Ratigliano, business administration

@datebook city label underlined:Croghan

Christopher Davis, music education

Ashlynne Horvath, childhood/early child education

Benjamin Moser, criminal justice studies

Adriana Woolschlager, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Depauville

Cayla Haycock, music education

@datebook city label underlined:Dickinson Center

Matthew Bishop, mathematics

@datebook city label underlined:Evans Mills

Sarah Adams, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Fort Covington

Brittany Bigness, art studio

Emily Fritz, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Glenfield

Miranda Gokey, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Gouverneur

Joshua Adle, psychology

Ashley Alguire, childhood/early child education

Tess Anderson, community health

Angela Caracci, biology

Brittany Conant, psychology

Nicholas Leonard, music business

Brandy Mulvaney, undeclared

Benjamin Schermerhorn, physics and art studio

Daniel Truax, physics

Luke Weldon, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Hailesboro

Nichole Fuller, psychology

@datebook city label underlined:Hammond

Angela Matthews, literature/writing

Justin Storie, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Hannawa Falls

Elizabeth Miraglia, community health

@datebook city label underlined:Harrisville

Emily Dickinson, politics

Joshua Miller, geology

Ashley Moore, English and creative writing

@datebook city label underlined:Henderson

Alyssa Taylor, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Hermon

Lacey Skeldon, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Hogansburg

Allison Boots, business administration

Bianca Jacobs, Akwesasne, childhood/early child education

Kristen Pyke, psychology

@datebook city label underlined:LaFargeville

Marisa Madson, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Lisbon

Katherine Dawley, undeclared

Kaitlin Flack, sociology

Rachel Sattler, biology

@datebook city label underlined:Lorraine

Nadine Longmore, visual arts

@datebook city label underlined:Lowville

Jessica Decker, psychology

Andrew Duffer, music education

Meghan Harney, English writing

Laura O’Brien, childhood/early child education

Emily Tabolt, childhood/early child education

Amy Wormwood, mathematics

@datebook city label underlined:Madrid

Meghan Gabri, childhood/early child education

Philip Paige, history

@datebook city label underlined:Massena

Juliana Alfano, music performance

Juliana Brush, childhood/early child education

Erin Casey, childhood/early child education

Marielle Chipman, English writing

Jessielee Cole, literature/writing

Kayla Derouchie, childhood/early child education

Scotia Farrell, biology

Gregory Fiacco, biochemistry

Allison Holliday, childhood/early child education

Cory Howitt, environmental studies

Kelly Lobdell, business administration

Amber McLaughlin, childhood/early child education

Anthony Prescott, English literature

Stephen Smith, childhood/early child education

Briana Takhtani, history

Kayla Truax, psychology

Mollie Vallance, business administration

@datebook city label underlined:Moira

Katie Bushey, childhood/early child education

Breanna Murphy, Spanish

@datebook city label underlined:Norfolk

Michelle Benedict, criminal justice studies

Lacey Conrad, biology

Angela Marken, visual arts

@datebook city label underlined:North Bangor

Marissa Brockway, history

Joshua Davis, English literature

Jeremy Payne, sociology

@datebook city label underlined:North Lawrence

Megan Frary, Spanish

@datebook city label underlined:Norwood

Jacob Beaulieu, computer science

Mitchell Belile, biology

Katherine Catimon, mathematics

Chelsea Cutler, psychology

Alyssa Hill, childhood/early child education

Amanda Peacock, art studio

Elizabeth Scott, art history

Britney Trombly, literature/writing

@datebook city label underlined:Ogdensburg

Kayla Anderson, business administration

Macy Bailey, sociology

Amanda Blackburn, biology

Hannah Cline, art studio

Emily Cunningham, undeclared

Tessa Kelley, business administration

Jonathan Lalonde, art studio

Meghan O’Brien, English literature

Jessica Sargent, speech communication

Salean Simmons, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Philadelphia

Tina Anderson, art studio

Shannon Hicks, childhood/early child education

Laice Ward, speech communication

Karisa Widrick, music education

@datebook city label underlined:Plessis

Emily Gill, dance

@datebook city label underlined:Potsdam

Matthew Abernathy, music education

Gabriel Anderson, Spanish

Howard Beebe, biology

Andrea Betz, chemistry

Roseanna Boswell, English and creative writing

Francesca Centofanti, speech communication

Enzu Chang, music performance

Monique Christensen, psychology

Torie Rose DeGhett, English writing

Nathan Deschaine, business administration

Toree Donnelly, psychology

Daniel Dunham, geology

Lydia Eisenbrandt, psychology

Joshua Frederick, criminal justice

Evan Freitag, mathematics

Justin Friedman, biology

Joseph Galusha, history

Abigail Hansen, English and creative writing

Erin Higgins, theatre

Travis Labar, criminal justice studies

Sophie Ludlam, biology

Mark Lyon, philosophy

Katja McCall, biology

Noelle McCall, visual arts

Kiana McDonough, childhood/early child education

Britney Mulvaney, speech communication

William Murphy, history

Sabrina Myers, women’s and gender studies

Matthew Phillips, anthropology

Justin Raimondi, mathematics

Carli Rentsch, visual arts

Daniel Romlein, art studio

Ann Shatraw, childhood/early child education

Amy Smith, biology and mathematics

Benjamin Steinberg, psychology

Anand Thakur, biology

Alissa Tischler, biology

Rebecca-Lynn Toomey, art studio

Brady Turner, speech communication

Lara Varden, biology

Emberstar Wakefield, biology

Jamison Wood, psychology

@datebook city label underlined:Pulaski

Jennifer Connor, Spanish

@datebook city label underlined:Rensselaer Falls

Rachel Bender, theatre

Katrina Sheats, music education

@datebook city label underlined:Redwood

Alaina Lamica, childhood/early child education

Emily Mitchell, geology

@datebook city label underlined:Richville

Kaitlin Corscadden, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Rodman

Brett Hayes, theatre

Wesley Ratliff, psychology

@datebook city label underlined:Russell

Maggie Stasko, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Saranac Lake

Carol MacDonald-Schmidt, childhood/early child education

@datebook city label underlined:St. Regis Falls

Jasmine LaVare, business administration

Kaitlyn Wait, art studio

Kevin Wilson, business administration

@datebook city label underlined:Saranac Lake

Kate Grisi, geology

Kelly Keough, biology

Alanna Winchell, music education

@datebook city label underlined:Star Lake

Thomas McCormick, business administration

@datebook city label underlined:Theresa

Kaylee Copeman, environmental studies

Patrick Monica, criminal justice studies

Andrew Wheeler, history

@datebook city label underlined:Tupper Lake

Renee Cloutier, psychology

Amanda Moeller, business administration

@datebook city label underlined:Turin

Patience Kapfer, history

Dean Oakes, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Waddington

Allison Johnson, chemistry

Morgan McGrath, childhood/early child education

@datebook city label underlined:Watertown

Rachel Desormo, childhood/early child education

Rebecca Don, sociology

Taylor Kucharski, biology

Jacob O’Brien, business administration

Elisabeth Penree, biology

Ryan Reed, speech communication

Dillon Schorr, history

William Smith, music education

Ashley Walbroehl, childhood/early child education

Shannon Zaykoski, music education

@datebook city label underlined:West Leyden

Katherine Denny, history

@datebook city label underlined:West Stockholm

Erin Cheney, history

Abigail Scott, undeclared

@datebook city label underlined:Winthrop

Kevin Jefferson, business administration

Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes