Northern New York Newspapers
Watertown Daily Times
The Journal
Daily Courier-Observer
NNY Ads
NNY Business
NNY Living
Malone Telegram
Wed., Apr. 16
ADVERTISE WITH US SUBSCRIBE
Serving the communities of Jefferson, St. Lawrence and Lewis counties, New York
In print daily. Online always.
Related Stories

NNY students on dean’s list at SUNY Potsdam

ARTICLE OPTIONS
A A
print this article
e-mail this article

The following students from Northern New York were named to the dean’s list for the fall semester at SUNY Potsdam. To receive dean’s list honors at SUNY Potsdam, students must receive a grade point average between 3.25 and 3.49.

Alexandria Bay

Shawn Martin, undeclared

Antwerp

Brittney Regelman, childhood/early child education

Beaver Falls

Nicole Hall, art studio

Boonville

Jenna Crill, biology

Brushton

Trudy Gordon, childhood/early child education

Canton

Alexandra Briedis, mathematics

Joshua Claus, history

Kristine Demeter, childhood/early child education

Kurtis Ellison, psychology

Patrick Lavin, psychology

Marissa Reiter, childhood/early child education

Tori Thomas, history

Rebecca Widener, business administration

Cape Vincent

Kathleen Fulton, history

Carthage

Melinda Prievo, childhood/early child education

Raquel Truitt, computer science

Chateaugay

Kelly Favaro, speech communication

Allison Soulier, literature/writing

Constableville

Joseph Scutaro, mathematics

Dexter

Samuel Bourcy, archaeological studies

Edwards

Benjamin Davison, history

Mindy Oatman, art studio

Evans Mills

Morgan Florek, biology

Gouverneur

Ryan Allen, psychology

Alison Hancock, history

Abigail Honsky, psychology

Kaitlynn Morse, business administration

Kara Ritchie, childhood/early child education

Khylee Rowe, mathematics

Sarah Van Vleet, speech communication

Kaitlyn Wheeler, psychology

Hammond

Samantha Matthews, chemistry

Harrisville

Jeri Miller, visual arts

Heuvelton

Stephanie LaShomb, childhood/early child education

Megan Murray, history

David Thornhill, history

Hogansburg

Annie Jacobs, Akwesasne, undeclared

LaFargeville

Julia Walldroff, community health

Lisbon

Logan Shoen, business administration

Lowville

Heather Dunn, art studio

Lyons Falls

Ariane Nagy, psychology

Massena

Michelle Block, business administration

Sara Cantwell, creative writing

Cody Clary, criminal justice studies

Lorissa Fittry, anthropology

Adelle Fregoe, music performance

Joshua Hewlett, business administration

Trisha LaBarge, business administration

Danielle LaCourse, English writing

Kevin Maxwell, politics

Lannie Moscariello, business administration

Nicole Roth, psychology

Christina Wilson, biology

Moira

Chenice Russell, biology

Elyse Sturgen, community health

Newton Falls

Samantha Hamilton, undeclared

Norfolk

Victoria Hall, biology

Ethan Snider, biology

North Bangor

Steffani Fletcher, literature/writing

Lucas Garrand, geology

North Lawrence

Mackaly Simpson, theatre

Norwood

Amber Brooks, art history

Matthew Lapoint, undeclared

Leigh Ward, sociology

Ogdensburg

Ariel Cobb, community health

Megan Furgison, undeclared

Megan Johnson, psychology

Scott McKeever, business administration

Zahra Vakil, sociology

Rachael White, business administration

Parishville

Nick King, mathematics

Lee Page, computer science

Potsdam

Nicholas Cincinnati, undeclared

Mikaela Foster, English and creative writing

Erin Godfrey, art studio

Nathaniel Hebert, literature/writing

John Jadlos, physics

Erik Laubscher, undeclared

Brandon Liscum, computer science

Bailey Lynch, psychology

Danielle Machia, business administration

Margaret Maroney, art studio

Gina Norrell, undeclared

Grant Sharlow, childhood/early child education

Kathryn Waters, music performance

Thomas Yurgartis, biology

Pulaski

Logan Lewis, psychology

Rensselaer Falls

Nicholas Hall, psychology

Sackets Harbor

Jenna Weaver, speech communication

St. Regis Falls

Sarah Meacham, English writing

Khalshia White, criminal justice studies

Saranac Lake

Garth Olsen, history

South Colton

Meredith Johnson, childhood/early child education

Star Lake

Alisa Hitchman, business administration

Tupper Lake

Kailey Christy, psychology

Katelyn Jessie, mathematics

Valerie Manne, psychology

Watertown

Annabell Curci-Wallis, sociology

Erin Mcclusky, business administration

Jeffrey Love, geology

Marissa Richardson, English and creative writing

Aaron Smith, music education

West Stockholm

Joann Foster, anthropology

Winthrop

Molly McCuin, childhood/early child education

Connect with Us
WDT News FeedsWDT on FacebookWDT on TwitterWDT on InstagramWDT for iOS: iPad, iPhone, and iPod touchWDT for Android
Showcase of Homes
Showcase of Homes
Reader Rewards
Reader Rewards